Engin Akyürek (Sanat Tarihçisi)

Sanat Tarihi Profesörü, Akademisyen, Sanat Tarihçisi

Doğum
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimleri Bölümü

Akademisyen, sanat tarihi profesörü, yazar ve çevirmen. 1957, İstanbul doğumlu. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimleri Bölümü (1982) mezunu. Yüksek lisansını (1991) İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Bilim Dalında “Ortaçağ’dan Yeniçağ’a Felsefe ve Sanat” adlı tezle, doktorasını (1994) aynı yerde “Kariye Parekklesionu: Bir Mezar Şapeli Olarak İkonografik Programının Yorumlanması ve İşlevi” teziyle tamamladı. 1998’de aynı enstitüde Bizans Sanatı Anabilim Dalında yardımcı doçent, 2004’te doçent, sonra profesör oldu.

Makaleleri, P Sanat Kültür Antika, Sanat Dünyamız, Toplumsal Tarih, Arkeoloji ve Sanat dergilerinde, Dünya Kültürü, Cahiers Archéologiques, TAÇ Vakfı 25 Yıl Anı Kitabı kitaplarında yayımlandı. Kazı, yüzey araştırması gibi çeşitli projelere katıldı, bildiriler sundu. Arkeoloji ve Sanat dergisi editörler kurulu üyeliği görevini üstlendi. Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü, ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu üyesidir.

 

ESERLERİ:

 

Araştırma: Ortaçağ’dan Yeniçağ’a Felsefe ve Sanat (1994), Bizans’ta Sanat ve Ritüel-Kariye Güney Şapelinin İkonografisi ve İşlevi (1996), Kapadokya (ortak, ed., M. Sözen, 1998), Khalkedon’lu (Kadıköy) Azize Euphemia ve Sultanahmet’teki Kilisesi (2002).

 

Derleme: Sanatın Ortaçağı-Türk, Bizans ve Batı Sanatı Üzerine Yazılar (1997).

 

Çeviri: Gotik Mimarlık ve Skolastik Felsefe - İkonografi ve İkonoloji: Renaissence Sanatının İncelenmesine Giriş (Erwin Panofsky’den, 1995).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) .

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör