Ali Sipahioğlu

Öykü Yazarı

Doğum
Ölüm
16 Ocak, 1986
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Öykü yazarı (D. 1922, Çerkeş / Çankırı – Ö. 16 Ocak 1986, İstanbul). İstanbul Kabataş Erkek Lisesini ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi (1948). Başbakanlık, Karayolları Genel Müdürlüğü, İktisat ve Ticaret Bakanlığında memurluk, Gümüşhane ve Ayancık (Sinop)’ta sorgu hakimliği ve Gümüşhacıköy (Amasya)’de hukuk hakimliği yaptı.

Son yıllarını İstanbul’un Fatih ilçesindeki Yedikule semtinde, yazları Ayvalık’taki yazlığında geçirdi.

Ali Sipahioğlu, 16 Ocak 1986 günü kalp rahatsızlığından dolayı İstanbul’da vefat etti. Hacı Evhaddin Camiinde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Yedikule Mezarlığına defnedildi.

Ali Sipahioğlu’nun Boşandığı eşi Ünal Genç Samsunda yaşamaktadır. İki erkek çocuk sahibidir. Büyük oğlu Mehmet Yılmaz Sipahioğlu ve büyük oğlundan olma torunları abi Serdar Sipahioğlu, erkek kardeş Serhat Sipahioğlu Ankara’da yaşamaktadır. Küçük oğlu Metin Sipahioğlu İstanbul’da yaşamaktadır ve Metin Sipahioğlu’ndan olma torunları abla Melis Sipahioğlu İstanbul’da, erkek kardeş Ferkan Sipahioğlu Samsun’da yaşamaktadır. Ayrıca Yılmaz Sipahioğlu’ndan sonra Dünyaya gelen kız evladı Sabriye Sipahioğlu 1 yaşındayken zatürre sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

 

ESERLERİ (Öykü):

 

Çilenin Aydınlığı, İçli Kalpler (1953), Çerkeş.

 

KAYNAK: Afşin Oktay - Kemal Bağlum / Biyografiler Ansiklopedisi (1959), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2007), Ailesinden alınan bilgiler (07.12.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör