Ender Emiroğlu

Reklamcı, Şair

Doğum
23 Haziran, 1973
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
enderemiroğlu

Marka Strateji ve Reklam Danışmanı, Şair. 23 Haziran 1973, Trabzon doğumlu. "enderemiroğlu" imzasını da kullandı. İlk ve ortaokulu Trabzon’da, liseyi Edirne’de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesindeki öğrenimini tamamlamadı.

Tıp Fakültesi'ndeki eğitimi sırasında başladığı gazetecilik deneyimini meslek edinerek, çeşitli gazetelerde düzeltmenlik ve muhabirlik yaptı. O dönem AVC Pazarlama Yayınları bünyesindeki Marketing Türkiye, Bakkal Market, Eczane Parfümeri ve Toptancı dergilerinde düzeltmen olarak çalışmaya başlayan Emiroğlu, reklam yazarlığını meslek edinip reklam sektörüne Jr Reklam Yazarı olarak adım attı.

Art Grup, TerraNova, Marka, MedinaTurgul DDB, WCJIstanbul, Ogilvy, Movidaplus MAP, Ekol, Akıllı İşler, Genna, Öykü, Fikir Evim, Farkyeri ajanslarında reklam yazarlığı, yaratıcı grup başkanlığı ve yaratıcı yönetmenlik yapan; MNG Holding bünyesindeki Topkapı Palace, Kremlin Palace otellerinin reklam departmanında çalışan, tv8'de yayınlanan PackShot programını yazan Ender Emiroğlu'nun Kristal Elma, Kırmızı, Epica gibi ulusal ve uluslararası reklam yarışmalarında da ödülleri bulunmaktadır.

Gerek konvansiyonel, gerek dijital, gerek sosyal, gerek gerilla pazarlama, gerek saha etkinlik pazarlaması, gerekse deneyim pazarlaması alanlarında çeşitli başarılı işlere imza atan Ender Emiroğlu, çeşitli üniversitelerde workshoplara konuk katılımcı olarak katıldı, bir dönem KTÜ İletişim Fakültesi'nde Yaratıcı Yazarlık dersleri de verdi, sektör dergilerine reklamcılık yazıları yazdı.

Edebiyat alanında da tanınan ve yayımlanmış 3 adet şiir kitabı bulunan Ender Emiroğlu, Reklam Yaratıcıları Derneği, IAA Uluslararası Reklamcılık Derneği, Edebiyatçılar Derneği üyesidir. Aynı zamanda Reklam Yaratıcıları Derneği'nde bir dönem yönetim kurulu üyeliği, bir dönem de disiplin kurulu başkanlığı yaptı. IAA Uluslararası Reklamcılık Derneği'nde de aktif olarak çalışan Ender Emiroğlu, 2 dönem boyunca mesleki eğitim ve seminer organizasyonlarında görev aldı.

Ender Emiroğlu, halen global reklam ajanslarına ve holdinglere serbest reklam yazarlığı, yaratıcı yönetmenlik ve marka danışmanlığı yapmaktadır.

Uzmanlık Alanları: Kullanıcı Deneyimi, Marka İletişim, İçerik Yönetimi.

İlk şiiri Sombahar dergisinde yayımlandı. 1997 yılında Hürriyet Gösteri dergisinin hazırladığı “90’lı yılların şairleri” dosyasında yer aldı. Bugüne kadar Sombahar, Ludingirra, Defter, Hürriyet Gösteri, E, Est & Non, Öküz, Budala, Uç, Bahçe, Öteki-siz, La Poéte Travaille dergilerinde şiirleri yayımlandı.

ESERLERİ (Şiir):  

Kararan (1999), Lâ Havle ve Lâ Kuvvete! (2004), Etnik Sentetik (2008).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / - Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004), - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), TBE Ansiklopedisi (2001), Üye - Ender Emiroğlu (cdoturkey.com, 22.06.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör