Ali Sayı

İlahiyatçı

Doğum
Ölüm
09 Ağustos, 2003
Eğitim
İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi), İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi

İlâhiyatçı (D. 1950, Tokat – Ö. 9 Ağustos 2003, İzmir). İlk ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1974), İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (1975) mezunu. İktisat Fakültesinde başladığı lisansüstü çalışmalarından iktisat, maliye ve sosyal siyaset bilimlerinde uzmanlık sertifikası aldı. Bir süre Diyanet İşleri Başkanlığı ve Çalışma Bakanlığı bünyesinde çalıştıktan sonra, 1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalına araştırma görevlisi olarak girdi. 1990’da doktorasını tamamladı. Burada doçentlik unvanını aldı. çalışmalarını vefatına kadar aynı fakültede Temel İslâm Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak sürdürdü.

Yüksek lisans tezi “Toprağın Verimliliği”, doktora tezi “Kur’ân’da Hz. Musa” çalışmalarıdır. Makaleleri, 1987 yılından itibaren Din Öğretimi Dergisi, İslâmi Araştırmalar, DEÜ İlâhiyat Fakültesi Dergisi, İzlenim Dergisi’nde yayımlandı.

ESERLERİ:

Yeni Bir Banka Modeli (kurul, 1987), Firavun, Haman ve Karun Karşısında Hz. Musa (1992), Kur’an Etrafında Makaleler (1994).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör