Ahmet Cansız Güllü (Ahmet Güllü)

Şair

Ölüm
26 Aralık, 1992
Diğer İsimler
Cansız, Cansız Hacı

Şair (D. 1929, Elbistan / Kahramanmaraş - Ö. 26 Aralık 1992, Elbistan / Kahramanmaraş ). Bazı şiirlerinde Cansız mahlasını kullandı. Halk arasındaki lakabı Cansız Hacı idi. Erzurum kökenli bir ailedendir. Ortaokulu bitirdikten sonra seyyar satıcılık, işçilik, sendikacılık yaptı ve belediye başkâtipliği, belediye evlendirme memurluğu görevlerinde bulundu, buradan emekli oldu. Evli, iki çocuk babasıydı.

Edebiyata âşık tarzı şiirlerle başlayarak daha sonra düşünce yanı ağır basan coşkulu şiirler, dörtlükler, akrostişler yazdı. Ahmet Cansız Güllü’nün, hece ve aruz vezniyle yazdığı şiirler yerel gazetelerde yayımlandı. Edebiyat çevrelerinde çok sevildi ve şiir ortamının hazırlanmasına büyük katkıda bulundu. Nafiz Yıldırım ile Celalettin Kurt hakkında, şiirlerinin de bulunduğu,“Ahmet Cansız Cansız Güllü: Sanatı -Hayatı - Şiirleri adlı biyografik bir eser hazırlayıp yayımladılar.

KAYNAK: Cumhuriyet’in 50. Yılında Elbistan (1973), TDE Ansiklopedisi (c. 3, 1979), Şaban Kurt / Cumhuriyetin 70. Yılında (1994), N. Yıldırım - C. Kurt / Ahmet Cansız Güllü Sanatı-Hayatı-Şiirleri (1998), Cemil Çiftçi / Maraşlı Şair Yazar Âlimler (2000), TBE Ansiklopedisi (2001), Ramazan Avcı / Kahramanmaraşlı Şairler Antolojisi (2008).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör