Ali Saib Ursavaş

Milletvekili, Milli Mücadele Kahramanı, Asker, Devlet Adamı, Siyasetçi

Ölüm
15 Eylül, 1939
Eğitim
Harbiye (Harp Okulu)
Diğer İsimler
Namık Ursavaş. Ali Saip Ursavaş

Asker, milli mücadele kahramanı, devlet ve siyaset adamı, milletvekili (D. 1887, Kerkük – Ö. 25 Eylül 1939, Ankara). Harbiye'yi bitirdikten sonra orduda görev yapmaya başladı. Mondros Mütarekesi'nin ardından Anadolu'nun işgali başlayınca Güneydoğu Anadolu'da "Namık" takma adıyla Kuvay-ı Milliye'ye katıldı. Fransız işgali sırasında Mustafa Kemal'den aldığı emirle Urfa Jandarma Komutanı ile birlikte Urfa Savunması direnişini örgütledi. 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'ye Kozan milletvekili olarak girdi. Aralık 1920'de Urfa Kuvayi Milliye Komutanı olarak bölgedeki aşiret reislerini Fransız işgaline karşı topladı. Aktif olarak savaştı. Urfa (III., IV., V. ve VI. Dönem) milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde bulunarak yasama görevi yaptı. 1925'te ku­rulan Doğu İstiklâl Mahkemesinde üye olarak görev aldı.

Mustafa Kemal Atatürk'e karşı suikast girişimine adı karıştıysa da suçsuz bulundu. 25 Eylül 1939'da Ankara'da 52 yaşında hayatını kaybetti. Urfa kahramanı ve Atatürk'ün yakın silah arkadaşı olduğundan soyadı kanunu çıktığında, soyadı Ursavaş olarak Atatürk tarafından verildi. Evli ve dört çocuk babasıydı. Kilikya Faciaları ve Urfa Kurtuluş Mücadeleleri adlı eseri 1940’ta yayımlandı.

KAYNAK: Türkiye Ansiklopedisi 3 (1974), Mustafa Güneş / İbret Bir Türk Kürdü: Ali Saip Ursavaş (urfahaber.net.13.3.2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör