Emir Kalkan

Yazar

Doğum
Ölüm
31 Temmuz, 2015
Eğitim
Kayseri Lisesi

Yazar (D. 1947, Tomarza / Kayseri – Ö. 31 Temmuz 2015, Kayseri). Kayseri Lisesi mezunu. Türk Dil Kurumu ve Folklor Araştırmaları Kurumu adına alan çalışmaları yaptı. Türk Folklor Araştırmaları, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Edebiyatı ve Erciyes dergilerinde yazılar yazar. Kanatsız Kuşlar Şehri isimli kitabı ile 2002 yılında Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü kazanır. Emir Kalkan, 31 Temmuz 2015 günü Kayseri’de vefat etti. Cenazesi ertesi gün Kayseri’deki Cami-i Kebir (Büyük Cami)’de Cuma namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Emir Kalkan, eserlerinde ömrünün büyük bir kısmını geçirdiği Kayseri’yi, Kayseri insanlarını ve aşkı anlatır. Zengin bir kelime hazinesine yaslanan güçlü ve ahenkli üslubuyla dikkat çeker. Mahalli olandan yola çıkarak kendine özgü renkleri, evrenselliği yakalamış bir üslupla aksettirmiştir. Yayınevinin yaptığı değerlendirmede, “Emir Kalkan, Tanpınar’ın büyük sanatçılara has bir özellik olarak belirttiği ‘büyük ve dikkatli bir göz’ün sahibidir. Anlatımı sonsuz bir kaynaktan beslenen; kâh tatlı tatlı kıvrılan, kâh coşup kabaran bir nehir gibidir.” denilmektedir. Eserleri Ötüken Neşriyatı tarafından yayımlanmaktadır.

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA: Kayseri Şairleri (1987), Kayseri ve Çevresi Ağıtları (1991), Algar Ağıtları.

ÖYKÜ: Gül Ayinleri (2003).

DENEME-ARAŞTIRMA: Kanatsız Kuşlar Şehri (2002), Afşar Ağıtları, Yurttaş Sokak, Türk Düğünü, Kayıp Yüzler, Bu Taraf Anadolu, Ha Bu Diyar, Hoşça Kal Şehir.

ANTOLOJİ: 20. Yüzyıl Türk Halk Şairleri Antolojisi (1991).

KAYNAK: İhsan Işık / TEKAA (2009), Yazar Emir Kalkan Son Yolculuğuna Uğurlandı (milliyet.com.tr, 31.7.2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör