Ali Rıza Sağman

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm
00 Mart, 1996
-
Eğitim
Darülfünûn (İstanbul Üniversitesi) Hukuk Bölümü, Felsefe Bölümü

Eğitimci, yazar (D. 1890, Ünye / Ordu - Ö. Mart 1996). İlk ve ortaöğrenimini memleketinde tamamladı. Daha sonra hafızlık eğitimi gördü ve hafız oldu. 1905 yılında İstanbul’a giderek Sultan Selim Camiînde müezzinliğe başladı. Medrese-i Mütehassisin’i bitirip dersiâm (halka ders vermeye yetkili hoca) olduktan sonra Darülfünûn (İstanbul Üniversitesi) Hukuk ve Felsefe bölümlerinden mezun oldu. 1939 yılına kadar İstanbul Barosuna bağlı olarak avukatlık yaptı. Darüşşafaka ve diğer  okullarda öğretmen olarak görev yaptı. Devrinin mûsikişinasları olan Sultan Selimli Hafız Cemal, Ûdî Ekrem, Muallim İsmail Hakkı, Ûdî Yusuf ve Kemanî Hasan beylerden usul ve solfej dersleri aldı, birçok fasıl geçti.

İlk defa İstanbul’da açılan İmam Hatip Okulunda Kur’ân, Kelâm (İslâm felsefesi) ve Tecvid (Kur’an-ı Kerim’i uygun şekilde okuma) öğretmenliği yaptı. 1963 yılına kadar da bu görevine devam etti. Aynı yıl Saint Michel azınlık okuluna geçti ve ölünceye kadar bu okullarda çalıştı. Kendi eserlerinin yanı sıra zengin bir kütüp-hane bıraktı.

ESERLERİ:

Mevlid Nasıl Okunur ve Mevlidhanlar, İstanbul’u Ne Şekilde Aldık? (2 cilt), İslâm Fütuhatı, Kur’ân Radyoda Okunur mu?, İtikatsızlık ve Menşei, Hafız Sami Merhum, İstanbul Hendekleri, Din Alimleri Nasıl Yetiştirilmeli, Rûz-i Ceza, İstanbul’un Bir Asırlık Hafızları, Dinsizliğin İlmen İmhası vd.

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör