Tevfik Nevzad

Şair ve Yazar

Doğum
Ölüm
22 Mayıs, 1905
Diğer İsimler
Tevfik Nevzat

Şair ve yazar (D. 1865, İzmir - Ö. 22 Mayıs 1905, Adana). Özel dersler alarak yetişti. Sonraki yıllarda İstanbul Hukuk Mektebinde açılan sınavı kazanarak dava vekili olma hakkını elde etti. Çalışma hayatına gençlik yıllarında Rüsumat (Gümrük) Dairesinde kâtip olarak başladı. Halid Ziya Uşaklıgil ile tanıştıktan sonra Bıçakçızade Hakkı ile birlikte 1884’te Nevruz dergisini, 1886’da Halit Ziya ile birlikte Hizmet gazetesini çıkardı. Bu gazetenin yayımını 1894’te İzmir Maarif Müdürü Emrullah Efendi ve Avukat Güzel Hasan Bey ile Cenevre’de sürdürdü. Ertesi yıl yurda dönerek 21 Şubat 1895’te Ahenk gazetesini çıkarmaya başladıysa da yayımladıkları makaleler nedeniyle aralarında Abdülhalim Memduh ve Tokadizade Şekip’in de bulunduğu beş arkadaşıyla birlikte Bitlis’e sürgün edildi.

Sürgünden sonra döndüğü İzmir’de Türkçü Necip ve Mehmet Şeref ile dilde sadeleşme hareketine katıldı. Bu çabaları sonucunda şair Eşref ve Hafız İsmail ile götürüldüğü İstanbul’da yargılanarak üç yıl kalebentlik (sürgün) cezasına çarptırıldı. Bu cezası Adana Hapishanesinde kürek cezası olarak değiştirildi. Ceza süresinin bitmesine çok az bir zaman kalmışken intihar etti ya da gardiyanlar tarafından öldürüldü.

Şiirlerini Aheng-i Şebâb (1890) adlı kitabında toplamış, makale ve çevirileri kitap haline getirilmemiştir. Hakkında Ziya Somar’ın “Bir Şehrin ve Bir Adamın Tarihi: Tevfik Nevzat: İzmir'in İlk Fikir ve Hürriyet Kurbanı” adlı eseri yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: Ziya Somar / Bir Adamın ve Bir Şehrin Tarihi: Tevfik Nevzad (1948), Hüseyin Avni (Ozan) / İzmir Şairleri Antolojisi (1934), İbnülemin Mahmud Kemal İnal / Son Asır Türk Şairleri (c. IV, 1942), İbrahim Alaeddin Gövsa / Türk Meşhurları Ansiklopedisi (1946), TDE Ansiklopedisi (c. VIII, 1998), Yaşamları ve Yapıtlarıyla Osmanlı Ansiklopedisi (c. II, 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör