Yakup Hatipoğlu

İlahiyatçı, Hatip, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Diyarbakır İmam Hatip Lisesi
Diğer İsimler
Hafız Yakup

İlahiyatçı, siyasetçi, hatip. 1937 yılında Muhammet ve Saniye çiftinin üçüncü çocukları olarak Diyarbakır’ın Hani ilçesinde doğdu. Diyarbakır halkı ve aydınları tarafından “Hafız Yakup" olarak tanınmaktadır. Anne tarafından Kadıoğulları ailesi baba tarafından ise Hatipoğulları ailesine mensuptur. İlk tahsilini Hani'de yaptı. İlçesinde o tarihlerde ortaokul bulunmaması hasebiyle ortaokulu Diyarbakır'da okuduktan sonra lise öğrenimini de yine Diyarbakır da Diyarbakır İmam Hatip Lisesinde bitirdi.

Ortaokulu okuduğu dönemde, 11 yaşlarında Hafızlığa başladığı hocası hafız Muhammet İmamoğlu’nun yanında hıfzını tamamladı. Sonra 1954 tarihinde evlendi. Evliliğinden bir yıl sonra hanide Şeyh Ahmet Efendi'nin medresesinde klasik medrese usulü ile dini ilimleri ve Arapçayı tahsiline başladı. Belli aralıklarla ağabeyi Molla Sadullah Efendi'den de aynı derslere devam etti. 1966 tarihinde ailesiyle beraber Diyarbakır’a yerleşti.

1968 tarihinde Diyanet Teşkilatında İmam Hatip olarak görev almaya başladıktan kısa bir süre sonra 1970 tarihinde Diyarbakır Ulu Cami İmam Hatipliğine atandı. 14 yıl Ulu Cami'de bilfiil görev yaptıktan sonra 1984 tarihinde emekliye ayrıldı. Ulu Cami'de görev yaparken güzel hitabeti nedeniyle okuduğu hutbelerle şehir halkının büyük hayranlığını kazandı.

Emekliye ayrıldıktan sonrada dini hizmetlerine ara vermeyip zaman zaman gerek Diyanet Teşkilatı ve gerekse Milli Görüş dernekleri vasıtasıyla yurtdışına gidip hem din görevliliğini yapmaya, hem de dini konferanslar vermek suretiyle tebliğ ve irşat vazifesini ifa etmeye devam etti.

Emekliye ayrıldığı aynı tarihte Refah Partisi il yönetim kuruluna girmiş ve böylece bilfiil siyaset hayatında aktif olarak hizmete başlamıştı.1987 seçimlerinde Diyarbakır birinci bölgenin birinci adayı olarak girdiği seçimden 45 bin oy almasına karşılık Refah Partisinin genel seçim barajına takılması neticesinde milletvekili seçilemedi. Daha sonraki 1995 seçiminde ise Diyarbakır 20. Dönem milletvekili olarak meclise girmeyi başardı. Bir dönem milletvekilliği yaptı.1996 tarihinde milletvekilliğinden emekli oldu. Milletvekilliği boyunca aktif hizmetlerde bulundu. Şu anda emekli milletvekili olarak, memleketi Diyarbakır'da ikamet etmektedir. On bir çocuk babasıdır.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör