Emel Güz

Şair

Doğum
20 Mayıs, 1974
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Emel Budak

Şair. 20 Mayıs 1974, Kayseri doğumlu. Asıl adı Emel Budak. Şair Abdülkadir Budak’ın kızıdır. İlkokulu Kayseri Ahmet Paşa İlkokulunda, ortaokulu Malatya Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda, liseyi Malatya Sümer Lisesinde bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Mayıs 2005 tarihinden itibaren Ankara’nın merkez ilçelerinden Sincan’da serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

Denemeler de yazan Emel Güz’ün ilk şiiri 1996 yılında Bilkent Üniversitesinin yayını olan Dört Mevsim dergisinde çıkmıştı. Şiirleri, yazıları ve yaptığı söyleşiler daha sonra sonraki yıllarda Varlık, Şiir Odası, Yasakmeyve, Kum, Edebiyat ve Eleştiri, Cumhuriyet Kitap vb. dergilerde yayımlandı. Emel Güz, psikopatolojik insanın şiirini yazmaya ve onu iyileştirmeye çalışmaktadır. Ne var ki, “depresyondan çıkmak için yazılan şiir yine depresyona götürür!” görüşündedir. Beş şiiri ile 1998 Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü Birinciliğini, “Zührenin Boyama Kitabı” adlı şiir dosyasıyla 1999 Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülünü aldı. Ciddi Hayal (2000) adlı bir şiir kitabı yayımlandı.

KAYNAK: Hüseyin Peker (Agora, 2001), Umut Çetin (Cumuriyet Kitap, 2001), Gökhan Cengizhan (Edebiyat ve Eleştiri, 2002), Umut Çetin / Emel Güz ile Söyleşi (Kum, Mayıs-Haziran 2005).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör