Yahya Nefer Akbulut

Şair

Doğum
06 Mart, 1957
Eğitim
Silistre Lisesi
Burç

 Şair. 6 Mart 1957, Aydoğdu (İskra) köyü / Silistre / Bulgaristan doğumlu. İlk ve ortaokul eğitimini doğduğu köyde, liseyi 1975’te Silistre Lisesinde tamamladı. 1989 yılında zorunlu göçe tabi olarak Çorlu’ya yerleşti. Çorlu’da 1989-93 arası bir akaryakıt şirketinde çalıştı. 1993’ten itibaren yapı kooperatiflerinde yöneticilik yaptı. Çorlu’da yayımlanan Trakya Kalem bülteninin bilgisayar tasarım sorumluluğunu yürüttü. Çorlu Yazarlar Topluluğu Yönetim Kurulu üyesidir.

Edebiyata ilgisi ve özellikle şiire sevgisi daha ortaokul yıllarında dünya klasiklerini tanımasıyla başladı. Aynı dönemde tarihe de ilgisi arttı. Ancak yüksek öğretim arzusu başarısızlıkla sonuçlandı. Şiir üzerine 1998 yılından itibaren yoğun olarak çalışmaya başladı. Yıllar sonra tanıştığı şair-yazar Latif Karagöz’ün desteği ve ilgisi sayesinde şiirlerini yayımlama kararı aldı. Şiirlerini Türkiye’de 2001 yılından itibaren Tuna, Tuna Boyu, Sevgi Yolu, Balkanların Sesi, Hisler Bulvarı, Anadolu Simav, Ozan Ağacı, Balkanlar’da Türk Kültürü, Bulgaristan’da Türkçe yayınlanan Ümit, Yunanistan’da Şafak dergileri ve 2002 Sevgi Yolu Şairler Antolojisi’nde yayımladı. Çorlu’da şiir geceleri düzenledi. Şiirlerinde dikkat çeken özellikler, süsü ve zenginliği olan tasvirler, benzetmeler, kişileştirmeler gibi edebi sanatları bol kullanmasıdır.

“Bu süje zenginliği, duygu ve yorumlar ‘Göç Şiirinin’ meyve bağlamakta olduğunu simgeler. Renklerle, duygularla, simgelerle şiirin harcını oluşturan betimleme ve düşlemelerle, karşıt imgelemelerle yüklü olan güldeste bu zorunlu objelerden uzak kalan, şiirde eski ve açıklıklarla, biçim ve özlerle yetinen, şiiri şablonun ve şiarın tutsağı haline getirenler için de uyarıdır. (…) Yahya Akbulut modern serbest vezinde olduğu gibi heceli şiirde de dili, uyakları ve duygu denkliğiyle de öğretici oluyor.” (Mehmet Çavuş)

ESERLERİ (Şiir):

Acıların Girdabında (2002), Zamana Yenilirken (2004), Bir Sihirdi O… (2005).

KAYNAK: Güncel gazetesi (Ekim 2002), Trakya Ses gazetesi (sayı: 10, 4.12.2002), Acıların Girdabında (Istranca Rüzgarı Dergisi, sayı: 27, Aralık 2002), Hisler Bulvarı dergisi (sayı: 31, Temmuz 2003), Hüseyin Rasim Güler / Komşunun Şiirlerine Övgü ve Yergi (Tuna dergisi, Mart-Nisan 2003, sayı: 73-74), Gazete Hürsöz Şairler Antolojisi (2003), Latif Karagöz / Yahya Akbulut’un İkinci Kitabı (Şafak gazetesi, Mayıs 2004), Gülgün Keçeci / Yahya Akbulut’un İkinci Kitabı Zamana Yenilirken (Devrim gazetesi, Mayıs 2004), Özlem Ağırgan / Zamanı Durdurup Kitabına Aktaran Şair Yahya Akbulut (Ozan Ağacı dergisi, sayı: 43, Ekim 2004), Savaş Erdem / Zamana Yenilirken (Istranca Rüzgarı, sayı: 49, Ekim 2004), Mehmet Çavuş (Kaynak dergisi (sayı: 22, Haziran 2004) - Bir Sihirdi O… (önsöz, 2005), Şaban M. Kalkan Arşivi (2014).

 

ŞAFAK SÖKERKEN

Yeni bir gün, yepyeni umutlar
Uyuyan şehrin kaldırımları
Yağmurdan ıslak sevimsiz sokaklar
Yutuyor yürürken ayak seslerimi.

Adımlar uyumlu şarkılar eşliğinde
Geceden çöken sis berbat, itici
Yolumu alırken rüzgârın sesi
Okşuyor hasretle ayak seslerimi.

Şafak sökerken şehrin sokakları
Yağmurdan ıslak acı düşünceler
Aşılan köprüler, bitmeyen aşklar
Tükenmez masallar, yasak günahlar.

Aslında içimde tatlı bir hüzün
Tükenmez bilirim umut kapılarını
Geçmişte kalan ufak günahlarımı
Artık yüreğime gömdüm ben.

(2 Mayıs 1986, Silistre)


ÖZLEM

Şiirlerde eşeleyip duruyorum
Ateşten kalan külleri
Yangın sonrası.

Yüzünde rüzgârları özlüyorum
Yağmurdan kalan bulutları
Fırtına sonrası.

Gözlerini kalbimde çiziyorum
Yüreğimde yanan ateşi
Veda sonrası.

Ellerini rüyalarda okşuyorum
İçimde sevginin yangını
Düşler sonrası.

Unutulmuş sayfaları arıyorum
Birlikte alevlere attığımız
Bir gece yarısı.

Yangınlar fırtınalar rüyalar
Biliyorum küllemiş içimizde
Aylar yıllar sonrası.

(12 Mayıs 1988, Aydoğdu)

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör