Abdülkadir Donuk

Tarih Profesörü, Araştırmacı Yazar, Akademisyen

Doğum
Ölüm
24 Ağustos, 2022
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü

Akademisyen, tarih profesörü, araştırmacı yazar (D. 1948, Kırmıt / Ceyhan / Adana - Ö. 24 Ağustos 2022, İstanbul).

Abdülkadir Donuk, ilkokulu doğduğu köyde, ortaokulu (1964) ve liseyi (1967) Ceyhan’da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdikten (1972) sonra Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’nun yanında doktora çalışmalarına başladı. 1969 yılından asistanlığa atandığı 1975’e kadar Umumi Türk Tarihi Kürsü kütüphanesinde kütüphane memuru olarak çalıştı. 1974 yılında asistan, 1978 yılında asistan doktor, 1983’te doçent, 1988’de de profesör oldu. Ayrıca 1980-81’de Amerika’ya giderek Columbia Üniversitesinde altı ay çalışma imkânı buldu. Aynı fakültede Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı başkanı olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Abdülkadir Donuk, makalelerini Tarih Enstitüsü Dergisi, Tarih Dergisi, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Kültürü Araştırmaları, Türk Kültürü, Türk Edebiyatı, Boğaziçi, Yeni Batı Trakya, Doğu Türkistan’ın Sesi, Türklük Araştırmaları Dergisi, Kubbealtı, Türk Yurdu, Türk Dünyası Tarih Dergisi, Tarih Enstitüsü Dergisi, Türkistan, Yeni Orkun dergilerinde ve birçok armağan kitapta yayımladı. Birçok seminer ve sempozyuma konuşmacı olarak katıldı. Türk Tarih Kurumu, Türk Kültürü Araştırma Enstitüsü, Aydınlar Ocağı, Türk Ocağı, Turan Kültür Vakfı üyesiydi.

 

Vefatı:

 

Prof. Dr. Abdülkadir Donuk, 24 Ağustos 2022, İstanbul'da vefat etti. Donuk’un cenaze namazı 25 Ağustos 2022 Perşembe günü öğle namazına müteakip Fatih Camiinde kılındı.  Vasiyeti üzerine Cuma günü Adana Sağkaya köyünde toprağa verili.

Genel Türk tarihçiliğinin efsane hocalarından Prof. Dr. Abdülkadir Donuk, Doğu Türkistan mücadelesinin samimi destekçisi ve Doğu Türkistan ile ilgili çok sayıda tez çalışması ile Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar için önemli isimlerin başında geliyor.

Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde öğretim üyesi ve Dünya Uygur Kurultayı Sözcüsü Prof. Dr. Erkin Emet,  Prof. Dr. Abdülkadir Donuk'un vefatına ilişkin Kırım Haber Ajansına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Abdülkadir Donuk, öğrencilik zamanlarından itibaren İsa Yusuf Alptekin gibi Doğu Türkistan mücadelesinde tanınmış isimlerden istifade etmiş, İsa Yusuf Alptekin’in kurduğu Doğu Türkistan Vakfına üye olmuş, Avrupa, Orta Doğu ve Türkiye’de uluslararası toplantılara katılarak Doğu Türkistan’ın Türkiye’de tanınmasına öncülük etmiştir. İlerleyen zamanlarda öğrencilerinden Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Dr. Ömer Kul gibi bu alanda yetişmiş bir çok akademisyene Doğu Türkistan ile ilgili tez hazırlamaları konusunda öncülük etmiştir. Doğu Türkistan ile ilgili yaptığımız bütün toplantı, sempozyum ve konferanslara aktif olarak katılmıştı. Doğu Türkistan mücadelemizin en samimi destekçilerinden biri idi.”

 

ESERLERİ:

 

Eski Türk Devletlerinde Îdari-Askerî Unvan ve Terimler (1989), Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu (1989), Türk Hükümdarları (1990), Türklük Mücahidi İsa Yusuf (Altan Deliorman ve İsa Kocakaplan ile, 1991), Türk Dünyası Kültür Atlası (ortak, 1997).

 

HAKKINDA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), İÜ Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Abdülkadir Donuk'a Veda Etti (istanbul.edu.tr, 7 Mayıs 2015), Akademik Görevler | Prof. Dr. Abdülkadir Donuk (akademik.beykent.edu.tr, 24.08.2022), Prof. Dr. Abdülkadir Donuk hayatını kaybetti (qha.com.tr, 24.08.2022), Abdülkadir Donuk kimdir? (timeturk.com, 24.08.2022), Tarihçi Abdülkadir Donuk hayatını kaybetti (cafesiyaset.com, 24.08.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör