Abdülkadir Bulut

Şair

Doğum
Ölüm
09 Ağustos, 1985

Şair (D. 1943, Anamur / İçel - Ö. 9 Ağustos 1985, Anamur / İçel). Akşehir İlköğretmen Okulu (1961) mezunu. Öğretmen olarak memleketinde, Kırıkhan ve İstanbul’da görev yaptı. Anamur’da geçirdiği bir trafik kazasında öldü. Şiir ve eleştirileri 1960’tan başlayarak, Elif, Yeditepe, Soyut, Varlık, Türk Dili, Dost gibi dergilerde yayımlandı. Milliyet Sanat dergisinin açtığı 1974’ün En Başarılı Genç Şairi yarışmasında ödül aldı.

“Dikkat edilirse yakımlarda ölçü ve kalıp yok. Uyaklar düzensiz olarak kullanılmış. Türk Halk Edebiyatı’nın önemli bir özelliği de (koşuklarda) biçim ve uyaktır. Birçok halk ozanının ve halk koşuklarının çoğu unutulmamış, günümüze kadar gelmiştir. Bunun önemli bir nedeni, dize sonlarındaki uyaklardır diyebiliriz. Bu uyaklar ya da yakın sesler, koşukların unutulmasını önlemiş ve halkın belleğinde kolayca kalmıştır. ‘Yakımlar’da böyle ses benzerliği ya da uyak olmadığı için ezberlenememekte ve unutulmaktadır.” (Hasan Efe)

ESERLERİ:

Sen Tek Başına Değilsin (1976), Acılar Yudumdur (1981), Kahveci Güzeli (çocuk şiirleri, 1981), Yakımlar (1982), Gözyaşları da Çiçek Açar (1983), Sen Tek Başına Değilsin II  (1984), Yurdumun Şiir Defteri (1985), Ülkemin Şiir Atlası (tüm şiirleri, 1987).

HAKKINDA: Yurt Ansiklopedisi (c. V, 1982), Asım Bezirci / Güle Dil Verenler (1998), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), Murat Batmankaya / Geçmiş Zaman Tesellileri (Radikal Kitap, 15.10.2002), Hasan Efe / “Abdülkadir Bulut’un ‘Yakımlar’ına Genel Bir Bakış”-Günümüz Şairlerinden Şiir Çözümlemeleri (2004), Andız (Özel Sayı, sayı 7).

 

GÖZYAŞLARI DA ÇİÇEK AÇAR

Ellerimi dokunduğum her yerde

Çığlık çığlığa kıvranıyor hayat

Ve ölen arkadaşların giysilerini

Bir kere daha dürüp koyuyor analar

Çamaşır sandıklarına

Gözyaşları da çiçek açar

 

Bugün yurtyeri olsa da acılara

Kayaların en sarp yerlerindeki

Kırlangıç yuvalarını andıran alnın

Bir gün terfi bir gelecek uçuracak

Sabahlardan akşamlara kadar

Gözyaşları da çiçek açar

 

Ansızın oyuna başlayan çocukların

Sesleri kadar canlı ve huylu

Sevinçleri kadar taze ve acemi

Bir duruş kuşatır seni o zaman

Gözyaşları da çiçek açar

 

Başını dayadığın ağaç dalı

Bak hafifçe eğildi toprağa doğru

Uyuyan bir çocuğun soluk alışını

Dinler gibi kendini vererek

Yaklaş yüzünü örse de acılar

Boynundan ter boşalan herkese

Gözyaşları da çiçek açar

 

Yaklaş yüzünü örse de acılar

Ve nasıl yakalarsa toprağı kök

Suları renk, dalları kiraz

Sen de öyle yakala hayata

Yürü kol kola canıma değsin

Gözyaşları da çiçek açar

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör