Abdulhamid Niyazi Çıkıntaş

Siyasetçi, Şair

Doğum
Ölüm
11 Ocak, 1934
Diğer İsimler
Hacı Abdulhamid Niyazi Çıkıntaş (tam adı), Niyazi

Siyaset adamı, şair (D. 1272/1856, Diyarbakır [Merkez] - Ö. 11 Ocak 1934, Diyarbakır). Tam adı Hacı Abdulhamid Niyazi Çıkıntaş. Düzyazılarında Diyarbekirli Niyazi, şiirlerinde Niyazi imzalarını kullandı. Öğrenimini Diyarbakır medreselerinde tamamladı. 1876’da Vali Hatunoğlu Kurt İsmail Hakkı Paşa döneminde Nâfia Kalemine kâtip oldu. Memurlukta yükseldiği gibi şair ve yazar kimliğiyle Diyarbakır Belediyesi başkanlığına seçilerek bu görevini 1903 yılına kadar sürdürdü. Başkanlığı döneminde padişah fermanıyla, Hicâz Demiryolu çalışmalarına yardımlarından dolayı bir “Nikel Nişân” ile ödüllendirildi, kolera hastalığı mücadelede gösterdiği başarıyla memurlukta yükselişini sürdürdü, bunları yeni ödüller izledi. Bu yıllarda edebiyat ürünleri de yayımlandı.

Siyasi hayatta İttihadçıların karşı safında yer aldı. Kaynaklar, Meşrutiyet yıllarında şehirdeki muhafazakârlarla birlikte hareket ettiği, 1908 Meşrutiyetinin ardından “Şeriat İsteyenler”in mazbatasına imza koyduğu iddiasıyla İttihadçılar tarafından sürgüne gönderilmek istendiği, İzmir’den yurtdışına kaçtığı iddialarına yer vermektedir. Daha sonra Diyarbakır’a döndüğü, Hürriyet ve İtilâf Fırkası’nın Diyarbakır Şubesini kurduğu; son derece atak, girgin bir kişiliğe sahip olduğu, klasik edebiyatta üstad sayıldığı da verilen bilgiler arasındadır.

ESERLERİ:

Âmid-i Sevdâ (Kara-Amid, Diyarbekirli Niyazi adıyla, 1890), Cüz’-i-Evvel: Tahzîr (nazım ve nesir birlikte), Divançe, Hatırât (yarım kalmıştır).

KAYNAKÇA: TDE Ansiklopedisi (c.2, 1977), Ş. Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 2, 1997, s. 236-237), İhsan Işık / TEKAA (2006) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör