Faruk Ermemiş

Yazar, Şair

Doğum
23 Ağustos, 1943
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
Burç

Şair ve yazar. 23 Ağustos 1943 (nüfusta 1946), Köprübaşı köyü / Düzce doğumlu. İlkokulu köyünde tamamladıktan sonra Kur’anı Kerim ve Osmanlıca öğrendi, İslâmî ilimler alanlarında özel öğrenim gördü. Düzce Lisesi (1967), Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (1971) mezunu. Aynı fakültede doktorasını tamamlayıp İlâhiyat Doktoru payesini aldı (1979). Millî Güvenlik Akademisi mezunu (1998). İlmî ve akademik çalışmalar yapma amacıyla Ürdün Üniversitesinde kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Bolu ve Ankara Müftü Yardımcılığı, TRT Ankara Radyosunda araştırmacı, Moral ve Din Yayınları servis şefliği, Türkiye Radyoları program yapımcılığı, Ankara Radyosu müdür yardımcılığı, Başbakanlık Danışmanlığı görevlerinde bulundu. Bu görevindeki çalışmaları nedeniyle Başbakanlık takdirnamesi aldı. 

Türkiye Radyoları ve Türkiye’nin Sesi Radyosunda dinî ve ahlâkî konularda yüzlerce konuşması ve programı yayımlandı. Bu konuşma ve programlar Almanya, Avustralya, Kıbrıs, Makedonya, Avrupa, Amerika, Asya ve Kanada’daki Türkçe yayın yapan birçok radyoda yer aldı. Ramazanlarda radyo ve televizyonlarda yıllardır yayımlanan ünlü iftar duasının metin yazarı olan Ermemiş’in çok sayıda makalesi çeşitli gazete ve dergilerde Türkçe ve Arapça olarak yayımlandı. Küreselleşen Dünya’da İslâm’ı Anlama adlı eseri Arapçaya çevrildi. 1958 yılında Türkiye Millî Kültür Vakfı Başarı Ödülüne layık görüldü. Duygu Çeşmesi adlı şiiri, besteci Suat Yıldırım tarafından nihavent, besteci Necip Altın tarafından da uşşak makamında bestelenerek TRT repertuarına alındı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve İstanbul Basın Konseyi üyesidir.

ESERLERİ:

Hz. Muhammed’in Söz ve Dualarından Seçmeler (1987), Küreselleşen Dünya’da İslâm’ı Anlama (Türkçe-Arapça, 1994), Türk Dünya’sının Ortak İslâmî Değerleri (1995), Hz. Muhammed’in Söz ve Dualarından Seçmeler (1995), Dürüstlük ve Kendini Bilme Sanatı (1996), Yılbaşı ve Alınteri (1998).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

 

İFTAR DUASI

Bismillahirrahmanirrahim.

Allah’ım!

Senin rızan için oruç tuttum.

Sana inandım.

Sana sığındım.

Senin rızkınla orucumu açtım.

Hamd olsun verdiğin nimetlere,

Sağlık ve afiyete

 

Ey bağışlaması bol Rabbim!

Beni, anamı, babamı, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru.

Rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden.

 

Bizlere yaşama sevinci ver.

Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver.

Senin her şeye gücün yeter.

Amin…

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör