Faik Öztrak (Ankaralı)

Genel Başkan Yardımcısı, Ekonomist, Milletvekili, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
26 Mart, 1954
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

Ekonomist, bürokrat, siyaset adamı, milletvekili, CHP Genel Başkan Yardımcısı. 26 Mart 1954'te Ankara'da doğdu. Baba adı A. Orhan, anne adı Ayten'dir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisansını İngiltere Birmingham Üniversitesinde kalkınma finansmanı üzerine tamamladı. Bürokrasi hayatında Devlet Planlama Teşkilatında uzman, Yıllık Programlar ve Finansman Dairesi Başkanı, İktisadi Planlama Başkan Vekili, İktisadi Planlama Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkan Yardımcılığı ve Hazine Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. Köşe yazarlığı yaptı. Üniversitelerde konuk öğretim üyesi olarak ders verdi. Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyeliği üzerine yazdığı makaleleri yayınlandı.

2000 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda Başkan Yardımcısı olan Öztrak, 2001 krizinden hemen sonra Hazine Müsteşarı oldu. Bu dönemde Türkiye'nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'nın hazırlanmasında, uygulanmasında ve uluslararası kuruluşlarla müzakeresinde bürokrasi içinde en üst seviyede koordinasyon görevini üstlendi.

2003 yılında Hazine Müsteşarlığından ayrılan Öztrak, Milliyet gazetesinde ekonomi politikaları üzerine köşe yazarlığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde konuk öğretim üyeliği, TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu direktörlüğü yaptı.

23.,24., 25., 26. ve 27. Dönemlerde Tekirdağ milletvekili seçilen Öztrak, 23. Dönem TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde, Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubunda yer aldı, Asambleye bağlı Ekonomik ve Mali İşler, Sosyal İşler ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı yaptı. 24. Dönem TBMM'de NATO Parlamenter Asamblesi (NATO-PA) üyesi olan Öztrak, NATO-PA Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevinde bulundu. Halen NATO-PA Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. İngilizce ve Fransızca bilen Öztrak, evli ve bir çocuk babasıdır.

10 Ağustos 2018 günü CHP'de yeni Merkez Yürütme Kurulu belli oldu. Ekonomi Politikaları genel başkan yardımcılığına ve Parti Sözcülüğüne Faik Öztrak getirildi.

İngilizce ve Fransızca bilen Öztrak, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

KAYNAKÇA: TBMM Albümü (2010), CHP'de yeni Merkez Yürütme Kurulu belli oldu (cumhuriyet.com.tr, 10 Ağustos 2018), Faik Öztrak (chp.org.tr, 24.12.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör