Tayfun İşçi

Sendikacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Ön Lisans Bölümü

Sendikacı, yazar. Elektronik profesörü Coşkun İşçi’nin kardeşidir. 1955 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Ergani’de tamamladı. 1972’de Dicle İlk Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Ön Lisans Bölümünden mezun oldu. 

1972 yılında öğretmenlik mesleğine başladı. Uzun yıllar TÖB-DER üyesi olarak Demokratik Öğretmen Hareketi içinde, 1990 yılında Eğit-Sen’in kurucuları arasında yer aldı. Uzun yıllar Kamu Çalışanları Platformu sözcülüğü, 1995‘te Eğitim-Sen kurucu üyeliği, 1997'de KESK merkez yönetim kurulu üyeliği yaptı. Bu süre içinde Özgür Gündem gazetesinde köşe yazıları yazdı. 

Ayrıca çok sayıda dergi ve gazetede makaleleri yayımlanan Tayfun İçi, düşüncelerinden dolayı birçok kez yargılanıp mahkûm oldu. 1998 tarihinde emekliye ayrıldı. Halen Ankara’da yaşamını sürdürmekte, koxuz. org, koxuz. net, gomanweb, payamaazadi gibi internet sitelerine yazılar yazmaktadır. Tarih Bizde Saklıdır (2005) adlı bir eseri vardır. 

KAYNAK: Sedat Eroğlu / Gülbaran'ın Erganili Gülleri (2014) - İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör