Zeynep Sayın

Sanat Kuramcısı, Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü

Edebiyat bilimci, sanat kuramcısı. 1961, İstanbul doğumlu. Şârâ Sayın’ın kızıdır. İstanbul Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Akademik kariyerini on üç yıl kaldığı Salzburg ve Viyana’da tamamlayarak profesör oldu. 1993 yılında yurda döndü. Çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi olarak sürdürdü.

Zeynep Sayın, Mithat Şen ve Bedenyazısı adlı kitabında, Şen’in bilgisayar ortamında gerçekleştirdiği üç beden serisi üzerinden, beden sorunsalını Batı ve Doğu eksenlerinden kıracak biçimde kurgulamayı amaçlamış görünüyor. Batı ve Doğu evrenbilimleri içerisinden varlık/var olan ayırımının kesiştiği bir yarılma alanından, her iki geleneği tümüyle ayrışık birer alan olmalarının ötesinde yorumlamanın olanaklarını araştırıyor.” (Yalçın Sadak)

ESERLERİ:

Mithat Şen ve Beden Yazısı I (1999), Noli Me Tengere Beden Yazısı II (2000), İmgenin Pornografisi (2003).

KAYNAK: Berna Ülner / Şark’tan Mektup (Virgül, sayı: 2, Kasım 1997),Yalçın Sadak / Yapıçözücü Bir Okuma (Virgül, sayı: 29, Nisan 2000), Zeynep Sayın’la Söyleşi (Akşamlık kitap eki, 2.8.2003), Ömer Lekesiz / Zeynep Sayın’la İmge ve Beden Yazıları Üzerine (söyleşi, Hece dergisi, Ağustos 2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör