Ayşegül Jale Saraç

Tıp Profesörü, Rektör

Doğum
Eğitim
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp profesörü, Dicle Üniversitesi'nin ilk kadın rektörü. 1959 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Diyarbakır'da okudu. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden dönem ikincisi olarak 1983 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Tıp Fakültesi'nde 1988 yılında fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak göreve başladı. 1991'de doçent, 1997'de profesör unvanlarını aldı.

22 Temmuz 2007 milletvekili seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Diyarbakır'dan sekizinci sıradan aday oldu. Seçilemeyince görevine döndü. Ağustos 2008 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından rektörlüğe atanarak,  mezun olduğu Dicle Üniversitesi’ne rektör olarak atanan ilk bayan rektör unvanını da aldı. Ağustos 2012’de rektörlük görevine yeniden atandı.

Prof. Dr. Ayeşegül Jale Saraç, 15 Temmuz 2016 FETÖ'nün askeri darbe girişimini soruşturma kapsamında önce görevden el çektirildi, ardından gözaltına alınarak tutuklandı.

Dicle Üniversitesi’nde çeşitli kurul üyeliklerinde bulunan ve 1993 yılından itibaren Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanlığı görevinde bulundu. Evli ve 1 çocuk annesidir.

2004 yılında İtalya’da düzenlenen Dünya Lazer Kongresinde ekipçe Dünya Birinciliği Kupası alarak Diyarbakır Valiliği tarafından Bilime Katkı Onur Ödülü ile ödüllendirilmişti. Uluslararası ve ulusal dergilerde çok fazla makalesi yayımlanan Prof. Saraç’ın, uluslararası ve ulusal kongrelerde sunduğu birçok bildirisi bulunmaktadır.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, c. 6, 2013) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Prof Dr Ayşegül Jale Saraç tutuklandı (DHA - AA, 24 Temmuz 2016).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör