Ayşe Yücel Çetin

Halk Edebiyatı Araştırmacısı, Yazar

Doğum
25 Mayıs, 1960
Eğitim
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Halk edebiyatı araştırmacısı. 25 Mayıs 1960, Sungurlu / Çorum doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini aynı yerde tamamladı. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden (1983) mezun oldu. 1985 yılında TED Ankara Kolejinde Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğine başladı. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün Halk Edebiyatı Anabilim Dalı yüksek lisans programını kazandı. 

1986’da GÜ Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı. Yüksek lisans çalışmasını “Menâkıb-ı Melâmiyye-i Bayramiyye” adlı teziyle (1988), doktorasını “Akşemseddin’in Eserlerinin Dinî-Tasavvufî Açıdan Tahlili” adlı çalışma ile (1994) tamamladı. 1996’da GÜ Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümüne yardımcı doçent olarak atandı. 2000-01 öğretim yılında Ahmet Yesevî Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 2004 yılında doçent oldu.

Makaleleri; Millî Folklor, Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Dergisi, Erdem, Türk Kültürü, Türk Kültürü Araştırmaları, Erciyes, Bilge, Gazi Eğitim Fakültesi dergilerinde, Türk Kültüründe İz Bırakan İskilipli Âlimler, Hacı Bektaş Veli Armağanı, Prof. Dr. Abdurrahman Güzel’e Armağan kitaplarında, Türk Dünyası Nevruz Ansiklopedisi’nde ve çeşitli sempozyum kitaplarında yayımlandı.

ESERLERİ:

Geleneksel Türk Tiyatrosu (İ. Çetin ve A. Yakıcı ile, 1999), I. Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Sempozyumu Bildirileri (ed., 1999), Kazakistan Sahası Halk Hikâyeciliği Geleneği (2003).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör