Ali Rıza Alaboyun

Maden Mühendisi, Mühendis, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
08 Mart, 1957
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi
Burç

Maden mühendisi, siyaset ve devlet adamı. 8 Mart 1957'de Aksaray'da doğdu. Baba adı Ziya, anne adı Hediye’dir.  İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden mezun oldu. Amerika'da The Pennsylvania State University'de cevher hazırlama ve mühendislik yönetiminde yüksek lisans yaptı. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ve Maden İşleri Genel Müdürlüğünde çalıştı. Etibank Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. ETİMİNE SA Şirketi Yönetim Kurulu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Kurul Üyeliği, AFS Boru Sanayi AŞ'nin Genel Müdürlüğü yaptı.

22, 23 ve 24. Dönemde AK Parti'den Aksaray milletvekilli seçilen Ali Rıza Alaboyun, 22. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Belçika Dostluk Grubu Başkanlığı, 22 ve 23. Dönemlerde NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. Alaboyun, 24. Dönemde NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Başkanı oldu. 63. Hükümet (Ahmet Davutoğlu başkanlığında, seçim hükümeti) döneminde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı. Çok iyi derecede İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve Almanca bilen Alaboyun, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAYNAK: Başbakan Ahmet Davutoğlu kabineyi açıkladı (heber7.com, 28.8.2015), Ali Rıza Alaboyun (enerji.gov.tr, erişim: 20.02.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör