Ahmet Ademoğlu

Mühendis, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

Mühendis, akademisyen. 1965 yılında Diyarbakır'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsünden 1990 yılında yüksek lisans, 1995 yılında ise doktora derecelerini aldı. 1995-1997 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde, Texas Üniversitesi, Tıp Fakültesinde doktora sonrası araştırmacı olarak iki yıl çalıştı. 1997 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1999 yılında Doçent, 2006 yılında Profesör oldu. Almanya'da, Lübeck Üniversitesinde, ABD'de Rutgers Üniversitesinde ve Küba'da, Küba Nörobilim Merkezinde bilimsel çalışmalarda bulundu.

Yazar olarak yer aldığı 20'yi aşkın uluslararası bilimsel dergi makalesi, 70'i aşkın bilimsel konferans bildirisi ve 8 uluslararası kitap bölümü mevcuttur. Nörogörüntüleme, Hesaplamalı Nörobilim ve Nöroinformatik başlıca araştırma alanları arasındadır.

Profesör Ademoğlu, TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Yönetim Kurulu Başkanlığı, TÜBİTAK-Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Boğaziçi Üniversitesi Yüksek Lisans Komisyonu Üyeliği ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) Akademik Faaliyetleri Destekleme Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlük görevinde bulunan Ademoğlu; Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) "Fikirler" Programı Komitesi Türkiye Temsilciliği, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü (EMBO) Türkiye Temsilciliği ve Türkiye-ABD Kültürel Mübadele (Fullbright) Komisyonu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör