Zeynep Bodur Okyay

İş İnsanı

Doğum
07 Kasım, 1964
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü
Burç

İş kadını. 7 Kasım 1964 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ünlü iş adamı Dr. H. İbrahim Bodur’un kızıdır. 1984-85 öğretim döneminde İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu. 1990-92 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde lisansüstü yönetici yetiştirme programına katıldı.

Türkiye’ye döndükten sonra, 1993 yılından başlayarak Kale Şirketler Grubu’nda çeşitli bölümlerde görev aldı. Tanıtım ve reklâm bölümlerinde sorumluluklar üstlenerek başladığı çalışmalarına daha sonra Kalebodur ve Çanakkale Seramik Fabrikaları AŞ’de üretim birimlerinde ve Kale Grubu Şirketleri Pazarlama Grup Başkanlığı bünyesinde yer alan yurt içi ve yurt dışı satış ve pazarlama şirketlerinde görevler aldı. Zaman içerisinde Kale Grubu bünyesinde yer alan şirketlerin Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Yönetim Kurulu Başkanlıkları’na getirilen Zeynep Bodur Okyay, 1997 yılında Seramik Grup Başkanlığı görevine atandı. 2004-07 yılları arasında Kale Grubu Şirketleri Yönetim Kurulları Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 27 Temmuz 2007 tarihinden itibaren Kale Grubu Başkanını yürütmektedir.

Yoğun iş temposunun yanı sıra pek çok dernek, vakıf ve meslek odasının yönetim kurullarında faal olarak çalışmakta olan Okyay; İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyeliği,  Türkiye Genç İşadamları (TÜGİAD) Derneği Üyeliği, İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyeliği, Seramik Kaplama Malzemecileri Birliği (SERKAP) Yönetim Kurulu Üyeliği, Dış Ekonomik İlişkiler (DEİK) Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Bodur, kurucuları arasında bulunduğu Harvard Mezunlar Derneği’ndeki çalışmaları ile Harvard Üniversitesi’nde Türk kürsüsü kurulmasına da destek vermiştir. İtalyanca ve İngilizce bilen Zeynep Bodur, 2006 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından ülkesine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara verilen Üstün Hizmet Madalyası’na layık görülmüştür. Türk - İtalyan ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle yine 2006 yılında İtalyan Devleti tarafından “Caveliere di Lavora” nişanı ile taltif edildi. 2010 yılında Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ilişkilere bulunduğu katkılardan dolayı da “Turkey in Europe” kapsamında verilen “Franco Nobili Ödülü”ne layık görüldü. 

Zeynep Hanım, Kale Grubu Şirketleri Teknik ve Kimya Grubu Başkanı olarak görev yapmakta olan Osman Okyay ile evlidir ve bir erkek çocuk annesidir. Kale Grubu bünyesinde Türkiye’nin bilim, kültür ve sanat hayatına katkıda bulunan pek çok faaliyet gerçekleştiren Okyay’ın yaptırdığı okullar ile bir kısım eğitim merkezlerine onun adı verilmiştir.

HAKKINDA: Feride Cem / İşte Portre: Zeynep Bodur Okyay (Sabah İşte İnsan eki, 31 Ocak 2010).

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör