Ali Küçüker

Müftü, İlahiyatçı

Doğum
14 Nisan, 1935
Eğitim
Erzurum Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi
Burç

İlahiyatçı, emekli müftü.14 Nisan 1935, Koçkar köyü / Kemah / Erzincan doğumlu. İlkokuldan sonra ortaokulu dışarıdan sınava girerek Erzincan’da tamamladı. İlmini geliştirmede 1956 yılında Kemah Müftüsü olan ve eski Diyanet İşleri Başkanlarından Dr. Lütfi Doğan’dan yararlandı.

Ali Küçük, askerliğini yaptıktan sonra Kemah’ta bir yıl imam-hatip olarak görev yaptı. 1960 yılında Erzincan’nın Üzümlü ilçesi vaizliğine, burada altı ay görev yaptıktan sonra Erzincan Merkez vaizliğine atandı. Bu görevi sırasında Erzincan Akşam Lisesi’ne devam etti. Daha sonra, 1973 yılında girdiği Erzurum Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesini bitirdi. İmamlık, vaizlik, müftülük görevlerinde bulundu.

Ali Küçük, Erzincan Hayra Hizmet ve Dayanışma Vakfının kurucuları arasında yer aldı (1977). Hayır kurumlarında, cami derneklerinde görev yaptı. 1989 yılında Gümüşhane Köse ilçesi müftüsü iken emekliye ayrıldı ve Ankara’ya yerleşti. Hedef Radyo’da dinî programlar, İslâmî İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfında dinî sahada çalışmalar yaptı.

ESERLERİ:

İNCELEME-ARAŞTIRMA: İzahlı İslâm İlmihali, İman Nurları Ahiret Sırları, Temel Dinî Bilgiler, Çok Mühim Değerli Dualar, Kolay Hac Kılavuzu, Otuz İki Farz, İslâm’da ve Günümüzde Kadın, Dinî Bilgiler İmtihan Anahtarı, İslâm’da Tebliğ ve İrşat Metotları, Büyük Tehlikeler ve Tedbirler, Günümüzün Sorunları ve Fıkhî Çözümler, Kadının Özel Hak ve Sorumlulukları, Hastalar ve Engelliler İlmihali, Günlük Görevler Seçkin Dua ve Örnekler, İslâmî Hikmet ve Öğütler I-II.

ÇEVİRİ: Bidayetü’l Hidaye (Ebu Hamid el-Gazalî’den).Mihakkü’s Sufiyye.

HAKKINDA: Rıfkı Kaymaz - H.İbrahim Özdemir / Erzincanlılar Ansiklopedisi (2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör