Zeynel Beksaç

Ressam, Müzisyen, Şair

Şair, müzisyen, ressam. 1952, Prizren / Kosova doğumlu. Doğduğu kentte liseyi bitirdikten sonra bir süre Hukuk Fakültesinde okudu. Ancak öğrenimini yarıda bırakarak Tan gazetesinde çalışmaya başladı. Gazetecilik dışında resim ve müzikle ilgilenerek, 1969 yılında çalışmalarına başlayan “Yeşil Turnalar Bağlamalar Ekibi”nin kurucuları arasında yer alarak bu ekibi dokuz yıl yönetti. Prizren’de söylenen türküleri derledi, ayrıca özgün besteler yaptı. 1971 yılında birkaç arkadaşıyla çıkardığı Doğru Yol dergisi ile Çığ dergisinin de yazı işleri sorumluluğunu üstlendi.  1980’den itibaren Priştine Televizyonunda kültür-sanat içerikli programlar hazırladı.

Çetrefil Sevda adlı şiir kitabı 1990 yılında Kosova’da Tan Yayınlarınca yılın kitabı seçildi. Son yıllarda yeniden resme, yağlı boya çalışmalarına döndü. Şiirleri, Yugoslavya’da çeşitli dillerde çıkan dergi ve antolojide; Türkiye’de birçok dergide  yayımlandı. Prizren’de Türkçem adlı bir çocuk dergisi çıkarıyor. 1987 yılında Temmuz (İzmir) dergisinin Özel Şiir Ödülünü kazandı.

ESERLERİ (Şiir):

Gurur Duy Sen 20. Yüzyıl (1980), Sevginin Rengini Arıyorsanız (1982), Düşünce Us’a Durmadı Daha (1987), Çetrefil Sevda (1990), Vurmazsam Namerdim - Ben Şairim (1998).

HAKKINDA: Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Hasan Mercan / Balkanlarda Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi (2000, s. 142 -155).

BÜYÜLÜ BİR ATIM OLSA

Büyülü bir atım olsa

Ay yoluna düşsem

Yolda yıldızları

Saya saya gitsem

Gece demesem

Gündüz demesem

Büyülü atımla

Aya varsam

Ay Dedeye sarılıp

Doya doya öpsem

 

Büyülü bir atım olsa

Tüm gezegenlerin yoluna düşsem

O gezegen bu gezegen diye

Hepsini gezebilsem

 

Neler var neler yok

Bir görebilsem

Arkadaş bulup

 

Doyasıya oynayabilsem

Büyülü bir atım olsa

Keşke gidebilsem

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör