Aysu Ata

Dil ve Edebiyat Araştırmacısı, Yazar

Doğum
20 Nisan, 1969
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Dil ve edebiyat araştırmacısı. 20 Nisan 1969, Beypazarı / Ankara doğumlu. İlköğrenimini Fevzi Çakmak İlkokulu, ortaöğrenimini Aydınlıkevler Lisesi ve Beypazarı Lisesinde tamamladı. Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden “Yemînî Fazîletnâme (İnceleme-Metin-Sözlük)” adlı bitirme tezi ile 1990’da mezun oldu. Aynı yıl, bitirdiği bölümün Eski Türk Dili Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimine başladı ve 1991’de de araştırma görevliliğine atandı. 1992 yılında “Rabguzî Kısasü’l-Enbiyâ 1” adlı tezle yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

1993’te Taşkent Üniversitesinin davetlisi olarak bir aylık süre ile Taşkent’e gitti. 1995’te “Kısas-ı Rabgûzî (Giriş-Metin-Dizin)“ adlı tezle doktorasını bitirdi. 1997 yılında doçent unvanını aldı. 1999-2000 öğretim yılında National Chengci Üniversitesi (Tayvan) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi. Ankara Üniversitesi DTCF’de öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü.

Özellikle dil üzerinde yoğunlaştığı makalelerini Türkoloji Dergisi, Türk Dili, Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Dergisi ile ortak kitaplarda yayımladı. Alanıyla ilgili bilimsel toplantılara katılarak tebliğler sundu.

ESERLERİ:

Rabgûzî Kısasü’l- Enbiyâ I. (Giriş-Metin- Tıpkıbasım, 1997), Rabgûzî Kısasü’l- Enbiyâ II (Dizin, 1997), Nehcü’l- Ferâdîs III. (Dizin-Sözlük (1998).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör