Zemçi Çetinkaya

Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
29 Mayıs, 2004
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Şair ve yazar. 1960, Gelloş [Koyunlu] köyü / Gürün / Sivas – Ö. 29 Mayıs 2004, Ankara). Gürünlü şairlerden Mehmet Çetinkaya’nın (Cefadarî) torunudur. Gelloş İlkokulu, Gürün Lisesi, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1982) mezunu. Atatürk Üniversitesindeki öğreniminden önce bir süre Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde okumuştu. Türk Edebiyatı dalında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Konya Selçuk Üniversitesinde Türk dili okutmanı olarak görev yapmaya başladı. Burada “Halil Nihat Boztepe / Hayatı, Eserleri ve Düşünceleri” konulu teziyle yüksek lisans yaptı.

Bir halk şairi olan dedesi Cefadarî’nin de etkisiyle ortaokul yıllarında şiir yazmaya başladı. Şiir, deneme ve mizah yazılarını başta Varide olmak üzere İlim ve Sanat, Valide, İktibas, Ay Vakti, Çerağ, Jurnal ve Aşiyan gibi dergilerde yayımladı. Şiirlerine genel olarak bir isim vermeyen ve gazel adını koyan şair, genelde aruz ölçüsü ve divan şiiri şeklinde ve her konuda yazdı. 2004’te Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beynindeki tümöre yenik düşerek geçirdiği beyin kanaması sonucu öldü. Cenazesi Konya’ya getirilerek Musalla Mezarlığına defnedildi.

ESERLERİ:

ŞİİR: Çelişkinin Türküsü (1984), Sonsuz Aydınlık Gazeli (2004).

BİYOGRAFİ: Halil Nihat Boztepe Hayatı Mizacı ve Sanatı (1997).

HAKKINDA: Mehmet Ali Öz / Gürünlü Şairler (2002), Alim Yıldız / Sivaslı Şairler Antolojisi (2003), Alim Yıldız / Hüvel-Baki (Bizim Sivas Gazetesi, 8.6.2004).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör