Fahri Ersavaş

Yazar, Şair

Doğum
01 Mart, 1920
Ölüm
01 Ekim, 2012
-
Eğitim
Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu
Burç

Şair ve yazar (D. 1 Mart 1920, Geyve / Sakarya – Ö. 1 Ekim 2012). Geyve Kâzımpaşa İlkokulundan (1934) sonra Bursa Tophane Meslek Lisesini parasız yatılı okudu, 1942’de buradan mezun oldu. İzmit Selüloz ve Kağıt Fabrikasında bir yıl teknisyen olarak çalıştı. Ankara (Erkek Teknik Yüksek Okulu) Teknik Eğitim Fakültesini bitirip (1946) Edremit’te öğretmenliğe başladı. 1954 yılında da Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunun bitirme sınavlarına dışarıdan girip diploma aldı. Dört yıl çalıştıktan sonra Ankara Yedek Subay Okuluna gitti. Uşak ve İstanbul’daki endüstri meslek ve teknik liselerde otuz iki yıl öğretmenlik yaparak 1977’de emekli oldu. Emekliliğinin ardından bir süre özel okullarda çalıştı. Aydınlar Ocağında bir buçuk yıl idare müdürlüğü yaptı. Bir ilaç fabrikasında on üç yıl yönetici olarak çalıştı. 1995 yılı başında sağlık sorunları sebebiyle görevinden ayrıldı. İLESAM üyesi oldu. 1 Ekim 2012’de vefat etti.

Şiir yazmaya on yedi yaşında başladı. Bursa Halkevinin 1939’da Atatürk’ün ölümünün birinci, 1940’da Halkevlerinin kuruluşunun onuncu yıldönümü münasebetiyle açtığı liseler arası şiir yarışmalarında iki birincilik ödülü kazandı. “Bekledim” adlı ilk şiiri 1940 yılında Yeni Mecmua’da yer aldı. Diğer şiirleri Varlık, Yedi Gün, Yarım Ay, Her Hafta, Dikmen, Millet, Yeşil Ada, Aras, Gurbet, Oğuz, Toprak, Ötüken, Türkeli, MillîIşık, Uyanış, Teknik Eğitim, Yeni Mecmua, İstanbul, Kaynak, Orkun, Türk Sanatı, Yesevi, Yeni Defne, Çağrı Bayrak, Kalem, Dokuz Eylül, Yeşilay, Doğu, Türk Dili gibi dergiler ile antolojilerde; makaleleri, teknik öğretim ve endüstri dergilerinde yayımlandı. Millî şiir ve millî eserleriyle tanındı. 1961-62 yılları arasında Yeni Körfez gazetesinde başyazı yazdı. Yeni İstanbul (1962-65) gazetesinde ve Millî Işık dergisinde kitap tanıtımları yaptı. Yesevi dergisince Eylül/1997 ayının sanatçısı seçilerek Hamasi Türk Şiiri Antolojisi adlı eserinden dolayı “Altın Ödül”e lâyık görüldü.

“Ersavaş, çalışkanlığı, dürüstlüğü ve efendiliği ile erdemli, mümtaz bir şahsiyettir. Biz Ersavaş ile elli yıla yaklaşan.bir süredir Orkun, Oğuz, Araş, Türkeli, Türk Sanatı, Toprak gibi dergilerde sayfa arkadaşlığı yapmış olan iki kadim gönüldaşız. (…) Fahri Ersavaş daha ziyade kahramanlık şiirle­ri ve memleket şiirleri ile tanınmaktadır.” (Ayhan İnal)

“Fahri Ersavaş, şiiri bir ülküye bağlı görenlerdendir; şairi içten sarsan, gönülden bağlayan, madde ile ilişiği olmayan, Türk’ü ve Türklüğü kavrıyanı bir ülkü. Ancak böyle düşünüyor diye, şiirin bir propaganda vasıtası ha­line gelmesini istiyenlerden değildir. Türklüğü ve mil­liyet sevgisini şiirinin başlıca temi olarak işlemektedir. Şiirlerinde, ülküsünün samimiliğini ve sıcaklığını verme­ye çalışıyor. Şairliğinin ilk özelliği budur.(…) Ölçülü şiirlerinde bilhassa saz şairlerinin etkisi altındadır(...) Ölçülü şiirlerinde tam bir kişiliğin izlerini gördüğümüzü söyliyemeyiz. Zira, uzun yüzyıllar denen bir kalıpla yazılan ayrı bir hava yaratmak ve özel bir deyişe ulaşmak çok güçtür. Bu türlü şiirlerinde bizi çeken taraf; samimiyetleridir. Sesin gönülden koptuğuna inanıyoruz. Serbest nazımla yazdığı şiirlerinde ise daha başarılıdır.” (Hikmet Dizdaroğlu)

ESERLERİ:

ŞİİR: Kırçiçeği (1956), 100. Yıl’a Şiirler (1961), Sularda Yüzen Dallar (1996).

ANTOLOJİ: Kıbrıs Şiirleri Antolojisi I (1954), Hamasi Türk Şiiri Antolojisi (1960), Çanakkale Geçilmez (2000).

KAYNAK: İsmail Ali Sarar / Yeni Şiir Antoloji (1949), Hikmet Dizdaroğlu / Fahri Ersavaş ve Şiiri (Fahri Ersavaş-Kır Çiçeği önsözü, 1956), Ferit Ragıp Tuncor / Her Nüshada Bir Şair Fahri Ersavaş (Size dergisi, sayı: 132, 8.11.1984), Ayhan İnal / Fahri Ersavaş’tan “Sularda Yüzen Dallar” (Karınca, yıl: 62, sayı: 712, Nisan 1996), Abdullah Satoğlu / Tanzimat’tan Bu Yana Hamasi Türk Şiiri Antolojisi (Çağrı, yıl: 41, sayı: 457, Aralık 1997), Rıza Akdemir / Şair Fahri Ersavaş ve “Hamasi Türk Şiiri Antolojisi” Hakkında (Ayyıldız, sayı: 44, Haziran 1998), Ayhan İnal / Sularda Yüzen Dallar (Karınca dergisi, Temmuz 2000), M. Sadık / Çanakkale Geçilmez Şiir Antolojisi (Benim Kıbrıs’ım dergisi, Temmuz 2000), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013).

ANACAKSIN

Ne tatlı gülüşün var, güllerden güzel yüzün,

İlâhe misin söyle, yoksa yıldız mı, ay mı?

Böyle ayrı geçtikçe baharı ömrümüzün,

Gönül hüzünlerine çare bulmak kolay mı?

 

Sevdin mi, sevmedin mi; anlayamadım bunu,

Evetse sevmek mi bu? Hayırsa niye yaktın?

Sensiz geçen günlerin gelmeyecek mi sonu?

ğsüme sevgi diye bir hicran gülü taktın.

 

Başbaşa kaldığın an güzel hatıralarla,

Hülyalarla tutuşup, ahlarla yanacaksın.

Kıvranırken içinden devâsız yaralarla,

Beni sevmişti diye adımı anacaksın.

MÜMKÜN OLSA DA

Mümkün olsa da Rabbim

Dönebilsem çocukluğuma

Yine her şeyi pembe görse gözlerim.

 

Her akşam,

Mektep dönüşünden sonra

Komşu çocuklarıyla

Sokak aralarında yalınayak koşup

Saklambaç oynasak.

Ve sonra,

Rahmetli Ayşe Ninemin

Çınarlı bahçesinden

Erik düşürsek...

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör