Ekrem Alican

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı, Maliyeci, Milletvekili, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
17 Haziran, 2000
-
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Maliyeci, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan, başbakan yardımcı (D. 1916, Adapazarı – Ö. 17 Haziran 2000). Ortaöğrenimini İstanbul Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Si­yasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten (1937) sonra Maliye Bakanlığı Hazine Umum Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. İngiltere’ye gönderildi; London School of Economies’de öğrenimini sürdürürken, savaş çıkması üzerine yurda döndü.  Aynı yıl öğrenimini ilerletmek üzere Londra School of Economics'e gönderildi. Yurda döndükten sonra bir süre müfettiş olarak Maliye Bakanlığı’nda çalıştı ve 1958’de Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı yaptı.

1950'de siyasî hayata girerek, Demokrat Parti (DP) listesinden Kocaeli milletvekili seçildi. 1954 seçimlerinden sonra DP’nin iktisadî tutumunu eleştiren bir politikacı olarak dikkati çekti, parti liderleriyle anlaşmazlığa düştü. İktisadî konularda olduğu gibi basına ispat hakkı tanınmasında da parti liderleriyle çelişkiye düşünce DP’den istifa etti. Bundan sonraki siyasi yaşamını Hürriyet Partisi (HÜRPA)’nin kurucuları arasında (1955) yer alarak sürdürdü.

Alican'ın siyaset adamı olarak ağırlığını ortaya koyduğu dönem, 27 Mayıs 1960 İhtilali sonrasına rastlar. HÜRPA’nin gelişme­mesi üzerine bir kenara çekildi. Devlet Başkanı Cemal Gürsel’in isteği üzerine Maliye Ba­kanı olarak tekrar aktif siyasi hayata dönmüş oldu. Siyasi partilerin çalışmalarına izin verilince, DP’lileri kendi etrafında toplamak amacıyla Prof. Cahit Talaş, Prof. Aydın Yalçın, Prof. Hikmet Belbez, İrfan Aksu, Raif Aybar ve Esat Eğilmez ile birlikte Yeni Türkiye Partisi (YTP)’ni kurdu. YTP, 1961 seçimde üçüncü siyasi parti olarak Parlamento'ya girdi. Bu başarının so­nucu olarak da Alican 1962'de kurulan İkinci Koalisyon Hükümetinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı.

Ekrem Alican’ın bakanlık görev­den istifa edişi Koalisyon Hükümetinin de sonu oldu. 1965 seçimlerinde yeniden Sakarya milletvekilliğine seçildi, ancak Parlamento'ya daha küçük bir grupla getire­bildi. Bu nedenle, partisinin etkisiz bir kadro durumuna düştüğünü görünce 1967'de parti liderliğinden, 1969’da da siyasetten çekildi. 17 Haziran 2000'de İstanbul'da öldü, memleketi Adapazarı'nda toprağa verildi. Evli ve üç çocuk babasıydı.

KAYNAK: Afşin Oktay - Kemal Bağlum / Biyografiler Ansiklopedisi (1959), Türkiye Ansiklopedisi 3 (1974), Yurt Ansiklopedisi (9. cilt, 1984), Gül Tuba Taşpınar-Dağcı / Ekrem Alican’ın Siyasal Hayatı (2003).  

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör