Behiye Aksoy

Ses Sanatçısı

Doğum
19 Eylül, 1933
Ölüm
31 Mayıs, 2015
Burç

Türk Sanat Müziği ses sanatçısı (D. 19 Eylül 1933, İstanbul – Ö. 31 Mayıs 2015, İstanbul). İlkokulu İstanbul'da, ortaokulu babasının ticaretle uğraşması nedeniyle Ankara'da bitirdi. Müziğe aşina olan annesi ile halasının piyano ve ud çalmalarından, Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk'un o devirlerdeki şarkılarından etkilenerek müzikle daha yakından ilgilenmeye karar verdi. Ortaokulu bitirdikten sonra 1947 yılında Ankara Radyosu imtihanına girdi. Berrin Erbay (Kurt), Mefharet Atalay, Hüseyin Ayman, Muzaffer Birtan ve Behzat Doğu ile birlikte iki yüz kişi arasından seçilip Ankara Radyosu’na girdi. 1948 yılında stajyer olarak göreve başladı. Türk müziği alanında imtihana girmesine karşın hocası Muzaffer Sarısözen kendisini halk müziği yurttan sesler korosuna uygun gördü. Sarısözen sonraki yıllarda gırtlak yapısının yatkın olmadığını ve isteksiz olduğunu görünce Aksoy’u Türk müziği kısmına yönlendirdi. Dokuz yıl aralıksız şarkı söylediği Ankara Radyosu’nda repetitör muavini oldu. 1951 yılında Türk müziği saz sanatçısı ve bestecisi Halil Aksoy ile evlendi. Tetiker olan soyadının Aksoy olarak değişmesinden sonra sanat yaşamı boyunca bu ismi kullandı. Ahmet Kazım adında bir çocukları olan çift 1963 yılında yollarını ayırdı. Sonrasında Behiye Aksoy, gazino sahibi Fahrettin Aslan ve yapımcı Berker İnanoğlu ile kısa süren evlilikler yaptı. 

Aksoy, 1958 yılında ilk kez Ankara Göl Gazinosu'nda sahnelere adım attı. Aynı yıl imzalanan Bağdat Paktı dolayısıyla bir sanatçı grubuyla Bağdat'ta 15 günlük bir konser verdi. 1961 yılında Taksim Sineması bitişiğinde açılan Maksim Gazinosu’nda dönüşümlü olarak Zeki Müren ve Orhan Boran ile birlikte program yapıp Maksim tarihinin ilk kadın assolistlerinden oldu. Daha sonra Tepebaşı Gazinosu’nda iki sezon boyunca çalışıp, halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılaştı. 1967 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas'ın yaptığı, başrolünü İzzet Günay ile paylaştığı Kederli Günlerim isimli filmde, 1973 yılında da o yıl satış rekoru kıran Falcı plağı ile aynı adı taşıyan filmde rol aldı. Yönetmenliğini Ertem Göreç'in yaptığı bu filmde başrolleri Murat Soydan ve Metin Serezli ile paylaştı. O yıllarda Hey, Ses gibi mecmuaların düzenlediği anketlerde pek çok defa birinci olan Aksoy, Platin Taç armağanının yanında çok sayıda ödül aldı.

Behiye Aksoy, İstanbul’da kaldığı huzurevinde, 85 yaşında iken 31 Mayıs 2015 günü hayatını kaybetti. İstanbul’da toprağa verildi.

BAŞLICA ESERLERİ (Albüm):

Dumanlı Meyhaneler, Kıskanırım, 1972 Yılının 12 Altın Şarkısı, Unutulmayan Şarkılar Konseri, Sizin İçin Seçtiklerimiz, Anılarla Sadettin Kaynak, Unutulmayanlar, Çağrı, Kapın Her Çalındıkça, Nankör, Ölmeyen Nağmeler, Bir Zamanlar, Ayrılamayız Artık, At Kadehi Elinden, Elbet Bir Gün Buluşacağız, Bir Garip Yolcu, Bir Kara Sevda.

Behiye Aksoy (Şençalar Plak), Dumanlı Meyhaneler (Grafson Plak), Kıskanırım (Atlas Plak), 1972 Yılının 12 Altın Şarkısı (Atlas Plak), Unutulmayan Şarkılar Konseri (Atlas Plak), Sizin İçin Seçtiklerimiz (Yavuz Plak), Anılarla Sadettin Kaynak (Yavuz Plak), Unutulmayanlar 1 (Coşkun Plak), Çağrı (Lider Plak), Kapın Her Çalındıkça (Coşkun Plak), Nankör (Harika Plak), Ölmeyen Nağmeler - Buket 1 (Harika Plak), Bir Zamanlar 3 (karma) (Ossi Müzik), Ayrılamayiz Artık, At Kadehi Elinden, Elbet Birgün Buluşacağız, Bir Kara Sevda, Bir Garip Yolcu.

Filmleri:

Kederli Günlerim (1967), Falcı (1972), Deli Deli Tepeli (1975), Taş Plaktan Bugüne (1989).

KAYNAKÇA: Türkiye Ansiklopedisi (c. 3, s. 1111, 1974), Rahmi Kalaycıoğlu / Türk Musikisi Bestekârlar Külliyatı (4 cilt, 1979), Avni Anıl / Anılar ve Belgelerle Musikimiz (1981), Mehmet Nazmi Özalp / Türk Musikisi Tarihi (1986), Yılmaz Öztuna / Büyük Türk Musikisi Ansiklopedisi (1990), Ahmet Şahin Ak / Türk Musikisi Tarihi (2002), Vural Sözer / Müzik Ansiklopedik Sözlük (2005), İhsan Işık / Ünlü Sanatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 5, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013), Türk Sanat Müziği sanatçısı hayatını kaybetti (İHA, 31 Mayıs 2015), Behiye Aksoy Son Yolculuğuna Uğurlandı (cumhuriyet.com.tr, 31 Mayıs), Behiye Aksoy (milliyet.com.tr, erişim: 10 Ekim 2015), Behiye Aksoy (sinematurk.com, erişim: 10 Ekim 2015), Behiye Aksoy – Nağmeleri Silinmeyecek (milliyetsanat.com, erişim: 10 Ekim 2015), Behiye Aksoy (ossimuzik.com, erişim: 10 Ekim 2015). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör