Ayhan Kurt

Editör, Şair

Doğum
04 Ağustos, 1971
Eğitim
Vefa Lisesi
Burç

Şair. 4 Ağustos 1971, İstanbul doğumlu. Vefa Lisesi mezunu. MÜ Hukuk Fakültesi ve İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde okudu, bitirmeden ayrıldı. Sombahar dergisi ve Oğlak Yayınlarında düzeltmen, editör ve yayın sekreteri olarak çalıştı.

İlk şiiri “Yara”, Sombahar’da çıkmıştı (1992). Diğer ürünleri Sombahar, Düşler, Ludingirra ve Kökler dergilerinde yer aldı. Sombahar ve Ludingirra şiir dergilerinde yayın kurulu üyeliği yaptı. Şiirlerinin bir bölümünü ilk kitabı Canavarlığa Yazgılı Şehzade (1998)’de topladı.

“Genel olarak bakıldığında bu sert söyleyiş özelliği, içerikle de birleşerek ‘çağı sorgulama’yı düşündürüyor. Ayhan Kurt çağdan nefret eden, teknolojinin insanı hırpalamasına, insanın özünü zedelemesine içerleyen ve buna karşı beslediği tepkiyi yüksek sesle dile getiren, hatta haykıran bir şair… (…) Canavarlığa Yazgılı Şehzade hem içeriğinden hem de ses özelliğinden ötürü sözü edilmesi gereken bir şiirler toplamı. Sadece şiirler toplamı değil, aynı zamanda homojen yapıya sahip bir şiir kitabı.” (Bâki Asiltürk)

HAKKINDA: Bâki Asiltürk / Canavarlığa Yazgılı Şehzade (Virgül, Eylül 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), Kökler dergisi (sayı: 3, 2003). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör