Behice Mustafa Sönmez

Şair

Eğitim
Rusçuk Yüksek Hemşirelik Okulu

Şair. 1959, Caferler / Sevar köyü / Razgrad / Bulgaristan doğumlu. İlk ve ortaokulu doğduğu köyde okudu, liseyi Kubrat’ta bitirdi. Yükseköğrenimini Rusçuk’taki Yüksek Hemşirelik Okulundan yaptıktan sonra dört yıl Razgrad Devlet Hastanesinin Diş Hekimliği Bölümünde görev yaptı. Daha sonra eşiyle birlikte Sovyetler Birliğine çalışmaya gitti. Belgrad’daki devlet hastanesinin Diş Hekimliği bölümünde üç yıl hemşirelik yaptı. 1989 yılında Bulgaristan’a döndü ve zorunlu göçe tâbi tutularak ailesiyle birlikte Türkiye’ye iltica etti. Önce İzmir’e yerleşti. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin Onkoloji Bölümünde iki yıl çalıştıktan sonra İstanbul’a yerleşti. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde dört yıl çalıştı. Çalışmalarını İstanbul’da özel bir kuruluşta Rusça tercümanlık yaparak sürdürdü.

Sönmez, şiirle ilgilenmeye küçük yüşlürondü başladı. Türk, Bulgar ve Rus şairlerinin şiirlerini asıllarından okuyarak yetişti. Şiirlerinde çağdaş Türk kadınının iç dünyasını sıcak ve renkli duygularla anlatmaktadır.  

ESERLERİ:

ŞİİR: Yaşananlar (1999).

ÇEVİRİ: Nursultan Nazarbayev: Hayatı ve Yaratıcılığı (1994).

KAYNAK: Şaban M. Kalkan / Balkanlarda Türk Edebiyatı (Keşan Önder, 15.5.2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör