Ayhan İnal

Halk Ozanı, Yazar, Şair

Doğum
16 Ağustos, 1931
Eğitim
Ankara Ticaret Lisesi
Burç
Diğer İsimler
Akdağlı Kara Ozan, A. Nihat Akdağlı

Şair. 16 Ağustos 1931, Akdağmadeni / Yozgat doğumlu. Âşık tarzı şiirlerinde Akdağlı Kara Ozan mahlâsını, düzyazılarında A. Nihat Akdağlı takma adını kullandı. İlkokulu Ankara Necatibey İlkokulunda bitirdi (1946). Ankara Ticaret Lisesi (1953) mezunu. Türkiye Çimento Sanayi TAŞ Genel Müdürlüğünde çeşitli kademelerde çalıştı, 1980’de pazarlama müdürü iken emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

Basın hayatına atıldı. Karınca, Kooperatifçilik ve Size dergilerinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Şiir ve yazılarını 1950’den itibaren Kudret, Tasvir, Son Havadis, Tercüman, Yeni Asır, Türkiye, Çankaya gazeteleri ve Mefkûre, Oğuz, Aras, Çağrı, Töre, Hisar, Ocak, Toprak, Defne, Milî Kültür, Türk Edebiyatı dergilerinde yayımladı. Türk Kooperatifçilik Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Türk Ocakları Genel Merkez Denetleme Kurulu üyeliği (1958-1961), Halkevleri Genel Yönetim Kurulu üyeliği ve Denetleme Kurulu Başkanlığı görevlerine kadar yükseldi. Son Haber gazetesinde çalıştı. 1987 yılından itibaren sarı basın kartı sahibi ve İLESAM üyesidir.

MTTB’nin 1953’te düzenlediği İstanbul’un Fethi konulu yarışmada aynı adı taşıyan şiiriyle birincilik, Tercüman gazetesinin ve Cumhuriyetin 50. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen şiir yarışmalarında birer şiirle üçüncülük ve birincilik kazandı. Hür Macar Yazarlar Birliği (Münih) tarafından Gümüş Hürriyet Madalyası ile ödüllendirildi (1970). 1973 yılında Ege Üniversitesinin düzenlediği Cumhuriyet ve Atatürk Şiirleri Yarışmasında Birincilik Ödülünü aldı. 1991 yılında düzenlenen Struga Şiir Akşamlarında Türkiye’yi temsil etti. 2004 Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülünü aldı. Bazı şiirleri Almanca, İngilizce, Arapça, İtalyanca, Macarca, Makedonca ve Sırpçaya çevrildi. Yirmiden fazla şiiri bestelendi. İnal, şiir yolunda Yunus Emre’yi usta kabul etti. Şiirinin başat konusu daima sevgidir. Şiirlerini hem serbest tarzda, hem de hece vezniyle yazdı.

İnal’ın şiir dili heyecanla sanatın karışımıdır. Sadece heyecan çok zaman şairi şiirden uzaklaştırır. Sesin verdiği ürperti çoklukla geçicidir. Eğer bu heyecan, sanatın büyüsü ile sarmaş dolaş olmamışsa şiirin sesi de, heyecanı da kof ve geçicidir. İnal, heyecanını şiirin büyüsüyle sarmasını bilmekte ve özellikle kahramanlık şiirlerindeki hava kofluktan kurtulmaktadır. Bir başka deyimle İnal, şiir dilini ustalıkla kullanmaktadır. ” (H. Fethi Gözler)

Özellikle millî konulardaki şiirleri kısa zamanda sevildi. Behçet Kemal Çağlar’ın vefatından sonra edebiyat çevresi onu, Çağlar’ın devamı gibi görmeye başladı. Gerçekten de şiir okuma biçimi ve etkilemede İnal, Çağlar’a benzer. Ancak, şiir tarzlarında çok büyük farklar vardır.” (Nail Tan)

“Ayhan İnal; kişiliği renkli, gönlü zengin, şiir dünyası coşkulu bir insandır. Duyarak yazabilen, duygularını çok kolayca şiirleştiriveren Şair Ayhan İnal ‘Şiir olmasaydı; çileli hayatımın ağır yükü altında, maddeten ve mânen çoktan ezilmiş olacaktım’ derken doğru söylüyordu. Gani gönlü, heyecanlı kişiliği her zaman sevdalı olan başı, ‘gamdan azâde’ olmamıştır. İşte bu sebeple dediği gibi ‘şiir yaşama kaynağı’ olmuştur onun için.” (Hayrettin İvgin)

ESERLERİ:

ŞİİR: Gece Yarısı (1965), Yasak Sevgi (1970), Dostlarım - Manzum Portreler (1977), Çöl Türküsü-Libya ve Kaddafi Destanı (1979), İstanbul’a Benziyorsun (1985), Bir Yağmur Sonrası (1986), Ölümsüzlük Türküsü (1987), Gönül Destanı (1992).

İNCELEME: Halil Soyuer Hayatı ve Şiirleri (1981).

DERLEME: Destan Atatürk / Atatürk Şiirleri Antolojisi (İ. Nasrattinoğlu ile, 1981), Pera Palas ve Hasan Süzer (F. Halıcı ve İ. Parlatır ile, 1995).

KAYNAKÇA: İlhan Geçer (Hisar, sayı: 82, Ekim 1970), Nail Tan / Ayhan İnal’ın Şairliği (1981, yeni bas. 50. Sanat Yılında Ayhan İnal adıyla, 2001), Seyit Kemal Karaalioğlu/ Resimli Türk Edebiyatçıları Sözlüğü (1982), Suna Tanaltay / Ayhan İnal’ın Dizelerinde Ozanlar Saz Çalar (Size dergisi, sayı: 159, Ocak 1987), Ahmet Kabaklı / Ayhan İnal (Türk Edebiyatı, c. 4, 1991), Hayrettin İvgin / İstanbul’a Benziyorsun (Millî Kültür dergisi, sayı: 54), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) - Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) - Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör