Fahir Akçakoca Akça

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm
26 Eylül, 1955
Eğitim
Edirne Yüksek Öğretmen Okulu

Eğitimci-yazar (D. 1894, Hallaçlar köyü / Denizli – Ö. 26 Eylül 1955, Denizli). Kurtuluş Savaşı gazilerindendir. İlk ve ortaokulu Denizli’de okudu. Edirne Yüksek Öğretmen Okulundan mezun olmasına rağmen, öğretmenlik yapamadan, Birinci Dünya Savaşı’na topçu yedek subayı olarak alındı. Güneydoğuda Fransızlarla yapılan savaşlara katıldı. Birliği ile esir düşüp, Mısır’da esir kampına gönderildi. Serbest bırakılınca tekrar Denizli’ye döndü ve üsteğmen rütbesi ile ödüllendirildi.

Kısa bir süre Denizli’de kaldı. İzmir’in işgali üzerine başlayan Kurtuluş Savaşı’nda bulundu. Sakarya Savaşı sırasında yaptığı hizmetler ve başarılarından dolayı kendisine “Akçakoca” adı verildi ve istiklâl madalyası ile taltif edildi. Önce İzmir’e, sonra Denizli’ye yerleşti. Ticaret yaptı, birçok dernekte faal görevler aldı. Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğünde çalıştı. Denizli’ye ilk sinemanın getirilmesine ön ayak oldu. Bir müddet Denizli Halkevi Başkanlığı görevinde bulundu ve orada tiyatro kolunu oluşturarak ilçelerde kendisi de dahil olmak üzere temsiller, spor branşlarında çeşitli yarışmalar düzenledi. İlk fotoğraf atölyesini kurdu. İl daimi encümen üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve belediye meclisi üyeliği görevlerinde bulundu. Aynı dönem içinde Denizli Milletvekilliğine seçildi. Denizli’ye ait mahallî gazete ve dergilerde pek çok araştırma, derleme ve makaleleri yayımlandı.

ESERLERİ (Araştırma):

Öztürk Adları, Denizli’de Köy Düğünleri ve Zeybek Oyunları, Pamukkale Suları, Laodikya, Küçük Denizli Tarihi,Denizli Vilayetinde Dokumacılık, Harekâtı Milliye’de Denizli ve Denizli Vakası, Çürüksu Vadisinde Ölmüş Şehirler.      

HAKKINDA: Şükrü Tekin Kaptan / Denizli’li Meşhurlar (2002).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör