F. Zerrin Dağcı

Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
01 Ocak, 1954
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

Öykücü ve araştırmacı yazar. 1 Ocak 1954, Boyabat / Sinop doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini TED Ankara Kolejinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 2010 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde "Ermeni Sorununa Türkiye'deki Siyasi Partilerin Bakışı (1999-2009)" konulu yüksek lisans tezini bitirdi. Kolej yıllarında tiyatro, şiir ve arkeoloji ile ilgilendi. Uzun süre yurtdışında yaşadı, dönüşünde Ankara’ya yerleşti.

Zerrin Dağcı, öykücülüğü yanı sıra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Gazi Üniversitesinde "Diplomatik İngilizce" hocalığı yaptı. 2013 yılında bir yıl süreyle medyahanesi.com.tr’de seyahat yazıları yayımlandı. 2011 ve 2012 yıllarında boyabatgazetesi.com adlı yerel gazetede Boyabat’ın 1900’lerin başından itibaren sosyal tarihini yazdı. Protokol, kadın sorunları ve iletişim konularında seminerler vermektedir. “AB Haber” adlı Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi portalında Avrupa Birliği ile ilgili çok sayıda makalesi, ayrıca 2012'de Londra'daki Research Turkey adlı bir düşünce kuruluşunun researchturkey.org.tr sayfasında "Ermenilerin Psikolojisi ve İnkâr Yasası" adlı bir makalesi yayımlanmıştır. 2014''ten bu yana Kanal B''deki "Kitap Dünyası" programının Klasikler bölümünde bir yazar ve kitabını tanıtmaktadır.

ESERLERİ:

ÖYKÜ: Geçmiş Zaman Bahçesi (öykü, 2004), Evvel Zaman Hikâyeleri (2013).

EDİTÖRLÜK: Türkiye’deki Siyasi Partilerin Avrupa Birliği'ne Bakışı (Çağrı Erhan ve Özlem Genç’le birlikte, 2011),

KAYNAKÇA: Hüseyin Su – Ömer Lekesiz / Öykücüler ve Öykü Kitapları (Heceöykü, Aralık-Ocak 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Kendisinden alınan bilgiler (Nisan 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör