Veysel Eroğlu

Genel Müdür, Bakan, İnşaat Mühendisi, Milletvekili, Akademisyen, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
18 Ağustos, 1948
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü
Burç

İnşaat mühendisi, akademisyen, Prof. Dr., bürokrat, genel müdür, siyaset ve devlet adamı, 23., 24. 26. ve 27. Dönem Afyonkarahisar  - 25. Dönem İzmir Milletvekili., 60. Hükümette Çevre ve Orman Bakanı; 61,62, 63, 64 ve 65. Hükümetlerde Orman ve Su İşleri Bakanı.

Veysel Eroğlu,  18 Ağustos 1948'de Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Emine'dir. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. Doktorasını İTÜ'de tamamladı. Hollanda Delft'de araştırmalar yaptı. 1984'de doçent, 1991'de profesör oldu. İTÜ İnşaat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, İSKİ Genel Müdürlüğü, İSTAÇ, KİPTAŞ, BİMTAŞ, HAMİDİYE, İSFALT AŞ, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'de Yönetim Kurulu Başkanlığı, İGDAŞ'da Yönetim Kurulu Üyeliği ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptı. BEDAŞ, AYEDAŞ, TEMSAN Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu. Su Vakfı kurucusu ve mütevelli heyet üyesi olup, Dünya Su Konseyi guvernörüdür. 45'i yabancı dilde olmak üzere 350'nin üzerinde kitap, ilmi makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları yayımlandı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 23., 24. 26. ve 27. Dönem Afyonkarahisar -25. Dönem İzmir Milletvekili.  60. Hükümet döneminde Çevre ve Orman Bakanlığı, 61. Hükümet (seçim hükümeti) döneminde Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevini üstlendi. Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında 28.8.2015’te kurulan 63. hükümet (seçim hükümeti) ve 24.11.2015’te yine Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulan 64. hükümet döneminde, 24 Mayıs 2016’da Binali Yıldırım’ın kurduğu 65. Hükümette de Orman ve Su İşleri Bakanı olarak yer aldı. Başbakan Binali Yıldırım'ın, 19 Temmuz 2017 günü açıkladığı yeni kabinede de görevini korudu.

İyi düzeyde İngilizce bilen Eroğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

Tayyip Erdoğan İle Tanışma Hikâyesi

 

Veysel Eroğlu, Habertürk'e verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tanışma hikayesini böyle anlatmıştı:

"1980'li yıllarda bir gün ders vermek için Yıldız Teknik Üniversitesi'ne gitmiştim. Orada park problemi var diye yürüyeyim dedim. Yanımda bir araba durdu. "Karşıya geçecekseniz bırakayım." dedi. Bindim. "Ben Recep Tayyip Erdoğan" dedi. Tayyip Bey o zamanlar bir şirketin muhasebe müdürüydü. Aynı zamanda Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı'ydı. Benim de Erbakan Hoca'yı sevdiğimi öğrenince "Hocam birlikte çalışalım" dedi. 1994 seçimlerinden önce partilileri eğitmek istediler. Mahalli İdareler Derneği'ni kurduk ve 2 bin 500 kişiye belediyeleri ilgilendiren çalışma alanlarında dersler verdik. bugün pek çok milletvekili ve belediye başkanı benim o günlerden talebem. İstanbul'un su meselesi nasıl çözülür, Haliç'teki kirlilik nasıl giderilir, altyapı ve kanalizasyon nasıl yenilenmeli; hepsini anlattık. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan o zaman belediye başkan adayı olduğunda aynı ekiple çalışmalar yaptık. "Hiç endişe etmeyin, su meselesini bir çırpıda çözeriz." dedik. Çöplerin geri dönüşümü konusunda Almanya'dan doktorası olan Prof. Adem Baştürk uzmandı.

Prof. Hasan Sarıkaya da vardı. Hava kirliliği konusunda rahmetli Prof. Ferruh Ertürk ile çalışıyorduk. Dünyanın tanıdığı oldukça yetkin bir ekip kurmuştuk. Kısa zamanda İstanbul'un sorunlarını çözdük."

 

Bilmeyenler İçin Veysel Eroğlu

 

Afyonkarahisarlı. İTÜ'de inşaat mühendisliği okumuş, çevre mühendisliği üzerine yüksek lisans ve doktora yapmış. Doktora yaparken bir yandan da İstanbul Üniversitesi'nde tarih okumuş. Hollanda Kraliyet Bursu kazanmış. Yıllarca hocalık yapmış. Dakikliğiyle meşhurmuş, derslere 1 dakika bile geç başlamazmış. 3 kızı, 1 oğlu var. Büyük kızı, Harvard Üniversitesi'nde Hint ve Türk tarihi üzerine doktora yapmış. Mezuniyet töreni bu haftaymış ama Veysel Bey katılamayacakmış. "Harvard'da burslu okudu, ben DSİ Genel Müdürü'yken benden çok kazanıyordu!" diye espri yapıyor. Diğer kızı Merve, ebru sanatçısı. Oğlu Mehmet, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği okumuş. Diploma törenine gidince, arkadaşları "Babanın bakan olduğunu neden söylemedin?" diye sormuşlar. Şimdi yazarkasalar üzerine çalışıyor. Verifone ortaklık teklif etmiş. "İş yeri nerede, onu bile bilmiyorum" diyor. En küçük kızı Ayşenur, diyetisyenlik yapıyor. Mehmet Şimşek ile Tenis oynuyorlarmış. "Maçları daha çok kim kazanıyor?" diye sordum, "Mehmet Şimşek müthiş bir tenis oyuncusu, onu yenmem mümkün değil!" dedi.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Veysel Eroğlu (haber7.com, 28.8.2015), Başbakan Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı (haber7.com, 24.11.2015), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 25. Dönem Milletvekilleri – İzmir (akparti.org.tr, 16.01.2016), AK Parti hükümetlerinin vazgeçilmez ismi! (haber7.com, 24.5.2016), AK Parti’nin 65. Hükümeti ve yeni kabinesi (haber7.com, 24.05.2016), Başbakan açıkladı! İşte yeni Bakanlar Kurulu (haber7.com, 19.07.2017), Kabinede revizyon - İşte yeni Bakanlar Kurulu (NTV Haber, 19 Temmuz 2017), 27. Dönem TBMM Albümü (PDF- tbmm.gov.tr, 2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör