Veli Urhan

Felsefe Tarihçisi, Araştırmacı

Doğum
02 Kasım, 1953
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü
Burç

Felsefe tarihi araştırmacısı. 2 Kasım 1953, Gördes / Manisa doğumlu. AÜ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü Felsefe Tarihi Kürsüsü mezunu. Yüksek lisansını “Leibniz ve İkbal’de Tanrı-Alem İlişkisi” adlı tezle, doktorasını “Fransız Personalizminde Tanrı’nın Kişiliği” adlı tezle DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. MEB okullarında sekiz yıl felsefe öğretmenliği yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Felsefe Tarihi Anabilim Dalı başkanlığı görevini yürüttü.

Makale ve çevirileri Türk Yurdu, Millî Eğitim, Millî Kültür, DEÜ İlahiyat Fakültesi Dergisi, İslâmiyat, Doğu Batı, Felsefe Dünyası dergilerinde yayımlandı. Felsefe Ansiklopedisi için maddeler yazdı. Ulusal ve uluslararası çeşitli bilimsel toplantılara katılarak bildiriler sundu.

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Kişiliğin Doğası (1998), Michel Foucault ve Arkeolojik Çözümleme (2000), İnsanın ve Tanrı’nın Kişiliği (2002),         

ÇEVİRİ: Bilginin Arkeolojisi (M. Foucault’dan, 2. bas., 2000), Michel Foucault ve Bilginin Arkeolojisi (Derleme ve tercüme, 2002).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör