Ejder Akışık

Tiyatro Oyuncusu, Seslendirme Sanatçısı, Oyuncu

Doğum
23 Nisan, 1938
Ölüm
27 Eylül, 2010
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümü
Burç

Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, rejisör, yönetici (D. 23 Nisan 1938 – Ö. 27 Eylül 2010, Ankara). Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden 1957 yılında mezun oldu ve aynı yıl Devlet Tiyatroları ailesine katıldı. Akışık, 1972-73 yılında Ankara Devlet Konservatuarı yüksek devre mezunu oldu. 1984-1988 yılları arasında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Rejisör, idareci olarak hizmet ettiği Devlet Tiyatroları'ndan 2003'te yaş haddinden emekli oldu.

Ejder Akışık, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü ve Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak da görev yaptı. Öncü sanatçı ve öğretmen kimliğiyle yaşamı boyunca güzel ve doğru Türkçe kullanımı ile fonetik konusunda birçok kurum ve kuruluşta dersler veren Akışık, radyo, televizyon ve sinemada birçok yapımda görev aldı.

Rol aldığı oyunlardan bazıları:

Dışarıdakiler, Klinik bir Vaka, Köroğlu, Paramparça, İsyancılar, Emekli, Cengizhan'ın Bisikleti, Atçalı Kel Mehmet, Evlere Şenlik, Küçük Şehir, Bağdat Hatun, Şen Kadınlar, Karaların Memetleri

Yönettiği oyunlardan bazıları:

Söz Veriyorum, Bir Ümit İçin, Kel Şarkıcı, Gölgeler, İmparatorun İki Oğlu, Tohum ve Toprak, Bir Sevda Öyküsü, Kanlı Düğün, 16 Ocak Gecesi (Kral Öldü), Son Aylar

Son olarak Kurtlar Vadisi Pusu'da Celal Karadağlı karakterini canlandıran.

Ejder Akışık, 27 Eylül 2010 günü 72 yaşında iken Ankara’da hayatını kaybetti. Akışık için ertesi gün Ankara Devlet Konservatuarı, Büyük Tiyatro'da tören düzenledi. Akışık'ın cenazesi, törenin ardından Kocatepe Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

KAYNAK: 'Vadi'nin 'yaşlı kurt'u hayatını kaybetti (haberturk.com, 28 Eylül 2010), İki Dev Kayıp (hurriyet.com.tr, 29 Eylül 2010), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2011).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör