Veli Küçük

General, Asker

Doğum
Eğitim
Kara Harp Okulu

 Asker, general. 1944 yılında Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Türkmen köyünde, bir çiftçi ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini doğduğu köyün ilkokulunda tamamladı Orta öğrenimini Gölpazarı’nda bitirdikten sonra sınavlarını kazanarak 1959 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ne girdi. 1963 yılında Kuleli'den 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu.

Kara Harp Okulu'ndan mezun olduktan sonra yurdun çeşitli yerlerinde mesleği ile ilgili çeşitli görevlerde 35 sene hizmet verdi. Bu hizmetlerim arasında Edirne, Van, Eskişehir, Ağrı ve Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanlıkları görevlerinde bulundu. 1996 yılında Generalliğe terfi etti. General olarak Karadeniz'de Giresun'da konuşlandırılan Giresun Bölge Komutanlığının kuruluşunu tamamlayarak 2 sene Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı görevinde bulundu. Bilahare Çanakkale Tugay Komutanlığı görevinde iken Tugayı Bilecik iline naklettirdi. 1966 yılında teğmen olarak göreve başladığı Bilecik'ten 2000 yılında Tümgeneral olarak emekli oldu.

General Küçük’ün adı önce Susurluk soruşturmasına, sonra Hrant Dink ve Üzeyir Garih cinayetleri ile Ergenekon soruşturmasına karıştı. Abdullah Çatlı'nın ölmeden önce telefonla görüştüğü son kişi olduğu iddia edildi. 22 Ocak 2008 günü gözaltına alındı, 26 Ocak'ta "halkı isyana tahrik" suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 11.03.2014 tarihinde tahliye edildi.

Halen özel bir şirkette yönetici olarak görev çalışmakta olan Veli Küçük, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfında gönüllü olarak hizmet verme gayreti içindedir. Evli ve bir kız çocuk ile bir torun sahibidir.

General Veli Küçük’ün kendi ifadesine göre “En büyük ideali; Yüce Türk Ulusunun bütün dünyada tek bir güç, tek bir yumruk olarak kendini göstermesi için yaşadığı sürece bu ideale hizmet etmektir. Asil Türk Milletinin bir neferi olarak kalmak, nerede bir TÜRK varsa orada olmak en büyük dileğidir. Türk olarak dünyaya geldiği için de Yüce Allah’a sonsuz şükretmektedir.”

KAYNAK: İşte Ergenekon kararları (Radikal, 5 Ağustos 2013), Toygun Atilla / Ben Veli Küçük (hurriyyet.com, 20 Kasım 2013), Yaşayan Türkçüler - Veli Küçük (www.islamseli.com, 20.11.2015), Faili Meçhul Cinayetlere İlişkin Dava (haberler.com, 19 Nisan 2015, 20 Kasım 2015).

.

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör