Özer Sencar

Ziraat Profesörü, İş İnsanı, Akademisyen

Doğum
09 Mayıs, 1947
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’
Burç

Ziraat profesörü, akademisyen, iş adamı, Metropol Araştırma Şirketinin sahibi ve yöneticisi. 9 Mayıs 1947 tarihinde İzmir’in Ödemiş ilçesinde doğdu. İlkokul ortaokul ve liseyi Ödemiş'te okuduktan sonra Ankara'da 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne kaydoldu. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜBİTAK bursunu kazanarak yüksek öğrenimini sürdürdü. 1970 yılında üniversite eğitimini bitirdi.

Tarım Bakanlığı Uşak Zirai Mücadele ve Karantina Müdürlüğü’nde kısa bir süre çalıştıktan sonra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 28 Şubat 1971 tarihinde açmış olduğu sınavı kazanarak aynı fakültenin Tarla Bitkileri Bölümü’ne asistan olarak girdi. 1976 yılında doktorasını tamamladı.

1979 yılında Atatürk Üniversitesi tarafından bir yıl süreyle A.B.D. Michigan Eyaleti Michigan State Üniversitesi’nde araştırma ve inceleme yapmak üzere görevlendirildi.

1982 yılında doçent oldu. 1986 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tokat Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne doçent olarak atandı ve Tarla Bitkileri Bölüm Başkanlığı görevine başladı. 1992-1994 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 1993-1996 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu.

Prof. Dr. Özer Sencar, halen, kurucusu olduğu Metropol Araştırma Merkezinin başkanı olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Özer Sencar, 3 Haziran 2017 günü FETÖ’nün Namık Kemal Üniversitesindeki (NKÜ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındı, 6 Haziran 2017 günü serbest bırakıldı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün NKÜ’deki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 3 Haziran 2017 günü 41 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından hakkında gözaltı kararı bulunan kişilere yönelik düzenlenen operasyonlarda 36 kişi gözaltına alınırken, Metropol Araştırma Şirketinin sahibi Özer Sencar da Ankara’daki evinde gözaltına alınarak Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edilmişti. Sencar, emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki işlemleri tamamlanan Sencar, mahkemeye sevk edilmeden serbest kaldı.

KAYNAKÇA: Ünlü araştırma şirketi sahibi Özer Sancar gözaltına alındı (hurriyet.com.tr, 03.06.2017), Özer Sencar kimdir? (sozcu.com.tr, 03.06.2017), FETÖ’den gözaltına alınan Özer Sencar serbest bırakıldı (iha.com.tr, 6 Haziran 2017). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör