Ali Haydar Çerçel

Eğitimci, Siyasetçi, Yazar

Ölüm
18 Ağustos, 1966
Eğitim
Mülkiye Mektebi (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi)

Eğitimci, yazar, siyaset adamı (D. 1894, Afyonkarahisar- Ö. 18 Ağustos 1966, İstanbul). İlk ve orta öğrenimini Afyon’da tamamladıktan sonra, İstanbul’a giderek yedi yıl öğrenim süresi olan Mercan İdadisine girdi. Bu okuldan sonra Mülkiye Mektebinden (Siyasal Bilgiler Fakültesi) 1911 yılında mezun oldu.

İlk görev olarak Maliye Bakanlığı Varidat Genel Müdürlüğü Üçüncü Sınıf Kâtipliğine atandı. Ardından 1914 yılında Afyonkarahisar İdadi Mektebi Fransızca Öğretmenliği görevini tercih etti. 1916 yılında bu okulun Müdürlüğüne getirildi. 1919-21 yılları arasında Burdur, Aydın ve Muğla Millî Eğitim Müdürlüklerinde bulundu. 1922-25 arasında Manisa Millî Eğitim Müdürlüğü, 1925-27 yıllarında da MEB Erzurum Bölgesi genel müfettişliği görevlerinde bulundu. 1927 yılında Afyonkarahisar milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Parlamentodaki III., IV., VI. dönemlerinde de devam ederek 1946 seçimlerinde sona erdi. Milli Mücadele’ye katkılarından dolayı kendisine İstiklal Madalyası verildi.

Haydar Bey, Türk Dil Kurumu üyesi olarak Türkçenin yabancı kelimelerden arındırılması çalışmalarına da katıldı. Çeşitli konularda yazıları Afyonkarahisar dergilerinden Nur, Ferda ve Taşpınar’da çeşitli konuları içeren yazılar yayımladı. Taşpınar’da çıkan Afyon’da Müdafai Hukuk Kuruluş Günlerine Ait Hatıralar’ı, yakın tarihimizle ilgili araştırma yapacak olanlar için önemli bir kaynak niteliğindedir. İstanbul’da öldü, cenazesi Afyonkarahisar’a getirilerek, Asri Mezarlıktaki aile kabristanına defnedildi. Çerçel’ in bir kızı ve bir oğlu vardır.

HAKKINDA: İrfan Ünver Nasrattınoğlu - Mehmet Sarlık / 75 Yılda Yöneticilerimiz (1998).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör