Ayhan Aktar

Toplum Bilim Araştırmacısı, Öğretim Üyesi, Yazar

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

Toplumbilim araştırmacısı. 1953, İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden (1977) mezun oldu. Daha sonra, İngiltere Kent Üniversitesinde (Canterbury) yüksek lisans eğitimine devam etti. İstanbul Üniversitesinde doktorasını “Bursa Dokuma Sanayiinde İnsan İlişkileri” başlıklı teziyle (1989) tamamladı. Bu çalışmasıyla, Yayımlanmamış Sosyal Bilimler Araştırması dalında birinci olarak 1990 Yunus Nadi Ödülünü kazandı. 1997 yılında doçent oldu, Marmara Üniversitesi İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyeliği yaptı.

Varlık Vergisi ve “Türkleştirme” Politikaları adlı kitabında, Varlık Vergisi uygulamasının, Türk milliyetçiliği ve milliyetçilik teorileriyle olan ilişkisini, birtakım istatistikî bilgilerden fazlasını içerecek şekilde, araştırma verilerini o dönemin anekdotları ile zenginleştirerek irdeledi.

ESERLERİ:

Kapitalizm, Azgelişmişlik ve Türkiye’de Küçük Sanayi (1990), Varlık Vergisi ve Türkleştirme Politikaları (2000).

HAKKINDA: Ayhan Aktar / Varlık Vergisi ve Türkleştirme Politikaları (2000), Umut Azak / Varlık Vergisi ve „Türkleştirme“ Politikaları (Virgül, sayı: 31, Haziran 2000), Virgül (sayı: 28, Mart 2000).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör