Ayfer Yılmaz

Edebiyat Araştırmacısı, Yazar

Doğum
07 Temmuz, 1966
-
Eğitim
Hacettepe Üniversitsi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Edebiyat araştırmacısı. 7 Temmuz 1966 doğumlu. 1987’de Hacettepe Üniversitsi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında “Safvet Nezihi, Hayatı, Sanatı, Eserleri” adlı tezle yüksek lisans çalışması (1991) yaptı. 1997’de Gazi Üniversitesinde doktora çalışmasını “Sevinç Çokum’un Hikâye ve Romanlarında Zaman, Mekân ve İnsan Unsuru” adlı tezle tamamladı. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yardımcı doçent oldu.

Makale ve söyleşileri; Nevin Önberk Armağanı, Bilge, Türk Yurdu, Türkiye Sosyal Araştırmalar Dergisi, Millî Folklor, Folklor/Edebiyat, Prof. Dr. Abdurrahman Güzel’e Armağan, Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi, Edebiyat Güncesi, Türk Edebiyatı dergi ve kitaplarında yayımlandı. Türk Dünyası Ortak Edebiyatı, Türk Dünyası Edebiyatçıları Ansiklopedisi için madde yazdı.

ESERLERİ:

Türkçenin Klasiklerinden Ömer Seyfeddin’in Hikâyeleri (1998), Türk Kültüründe Kadın ve Kadın Ağzı Türküler (2003), Tahsin Nahid’in Piyesleri (Kâzım Çandır’la, 2005).

Ayrıca lise ders kitapları yazdı.

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör