Abdülaziz Hatip

İlahiyatçı

Doğum
Eğitim
Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü

İlâhiyatçı. 1960, Alkemer / Şırnak doğumlu. İlkokulu doğduğu köyde, ortaokulu Cizre Lisesinde, liseyi ise Kırklareli İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü (1984) mezunu. Yüksek lisansını (1991) ve doktorasını (1996) Marmara Üniversitesi SBE’de tamamladı. Yurdun çeşitli yerlerinde vaiz ve müftü olarak görev yaptı. DİB Haseki Eğitim Merkezine kursiyer olarak katıldı. Haseki Eğitim Merkezi yüksek lisans ve doktora bölümünü bitirdi (1991). Aynı yıl Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalında araştırma görevlisi ve öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılı güz döneminde bir yıllığına Azerbaycan Üniversitesinde görevlendirildi.

ESERLERİ:

İNCELEME: Büyük Cevşen ve Türkçe Açıklaması (C. Tokpanır ile), Namaz Tesbihatı ve Türkçe Açıklaması (C. Tokpanır ile), Nüsha Karşılaştırmalı ve Açıklamalı Gençlik Rehberi (İsmail Mutlu ile, 1997), Mutlu Bir Aile İçin (2005).

ÇEVİRİ: Peygamberimi Öğreniyorum Serisi (Arapçadan), Oryantalizm veya Medeniyet Hesaplaşmasının Arka Planı (M. Hamdi Zakzuk’tan, 1993), Asrımızdaki İslâm Tetkikleri (Arapçadan), İslâm Önderlerinden Bediüzzaman Said Nursi ve Eseri (İhsan Kasım Salihi’den), Tefsir, Fıkıh ve Kelâm Açısından Bediüzzaman Said Nursi (Arapçadan), Tefekkürnâme-Marifetnâme (Arapçadan), Âhiret Perdesini Aralarken (Arapçadan).

HAKKINDA: Prof. Dr. Yakup Çiçek-Bünyamin Açıkalın / Türkiye İlâhiyat Fakülteleri Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Biyografileri (2000).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör