Abdurrahman Melek

Başbakan, Milletvekili, Tıp Doktoru, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
13 Ocak, 1978
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hekim, Siyaset ve Devlet Adamı, Milletvekili, Başbakan (D. 1896, Antakya – Ö. 13 Ocak 1978, Ankara). Halep Sultaniyesi (Lisesi) ve Beyrut Üniversitesinde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. İskenderun’da doktorluk yaparken siyasetle ilgilendi. O tarihteki adıyla, İskenderun sancağında hekim olarak çalışırken siyasetle ilgilenmeye başladı. Hatay'ın Anavatan'a katılması mücadelesinin önde gelen liderlerinden biri oldu. Hatay Erginlik Cemiyetinin İstanbul Şubesi Başkanlığını yaptı. Cenevre'de Fransızlarla yapılan Hatay müzakerelerine katılan Türk heyetinde yer aldı. Hatay Devletinin kuruluşundan önceki dönemde Hatay Valiliğine atanarak Hatay Devletinin kuruluşunun hazırlıklarını yürüttü.

Abdurrahman Melek, Fransız manda yönetiminin sona ermesi üzerine İskenderun sancağının Suriye'ye bağlanmasına karşı çıkanların başında yer aldı. Hatay Devleti kurulunca da bu kısa süreli devletin Başbakanlığına getirildi. Hatay henüz Türkiye'ye iltihak edilmemişken, Gaziantep Milletvekilliğine (Mart 1939) seçildi ve bağımsız Hatay Devleti kurulunca Başbakanlığa getirildi (1939). Milletvekilliği 1950'ye kadar her seçimde yenilenerek sürdü. Daha sonraki yıllarda (1958-61) TC Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliği ve bir dönem başkanvekilliği görevlerinde de bulundu. Anılarını Hatay Nasıl Kurtuldu? (1966) adlı kitabında topladı. Bu eser Türk Tarih Kurumu tarafından basılmıştır.

KAYNAKÇA: Türkiye Ansiklopedisi 2 (1974), Yurt Ansiklopedisi (5. cilt, 1981-1984), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör