Abdurrahman Kasapoğlu

İlahiyatçı, Akademisyen, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

İlahiyatçı, akademisyen, araştırmacı yazar. 1966, Samsun / Terme doğumlu. İlköğrenimini Terme / Fatih İlkokulu’nda yaptıktan sonra, Merkez Kur’an Kursu’nda babası Niyazi Kasapoğlu’nun rehberliğinde “Kur’an” hıfzını tamamladı.1985 yılında Terme İmam-Hatip Lisesi’ni, 1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. 1991’de Bafra İmam-Hatip Lisesi’nde öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1993–94 yıllarında da Konya / Çumra’da Dimek İlköğretim Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptı.

Abdurrahman Kasapoğlu, 1993 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı’nda “Kur’anda İnsan Psikolojisi” tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladıktan sonra 1995’te İnönü Üniversitesi Darende İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde “Kur’an’da İman Psikolojisi” başlıklı teziyle de doktorasını tamamlar. 1997 yılında İnönü Üniversitesi Darende İlahiyat Fakültesi’nde yardımcı doçent, 1998 yılında aynı fakültede doçent oldu. Ardından, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü.

Doç. Dr. Kasapoğlu, birçok ulusal sempozyum ve kongreye katılarak bildiriler sundu. Tefsir alanında yazdığı makaleler; Akademik Araştırmalar Dergisi, Tabula Rasa, Din Bilimleri Akademik Araştırma Dergisi, Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, EKEV Akademi Dergisi, Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Kelam Araştırmaları Dergisi, Tasavvuf İlmi Akademik Araştırma Dergisi, Diyanet İlmî Dergi, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Hikmet Yurdu Sosyal Bilimler Araştırma Dergisi, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi DergisiFikir Dünyası: Düşünce Dergisi ve Yeni Dünya gibi çoğu ulusal hakemli dergilerde yayımlandı… Evli olan Kasapoğlu, iki çocuk babasıdır.

ESERLERİ (Araştırma- İnceleme): 

Kur’an’da Ahlak Psikolojisi (1997), Âdem’den Hatem’e Kişilik (1997), Kur’an’da İbadet Psikolojisi (1997), Kur’an’da Kişilik Psikolojisi / Bir Yaklaşım Denemesi (İstanbul, 1997), Kur’anda İnsan Psikolojisi (Yüksek lisans tezi, 1997), Kur’an’da İman Psikolojisi (Doktora tezi, 1997), Carl Gustav Jung’un Kehf Sûresi Tefsiri (2006), Kur’an’da İnsan-Varoluşsal İhtiyaçlar (2008), Kur’ân-ı Kerim ve İletişim (2008), Atatürk’ün Kur’an Kültürü (2006-2009), Kur’ân’a Göre İnsanın Estetik Eğilimi-Estetiğin Doğada Tecrübe Edilmesi (2010), Âyet ve Hadislerde Engelliler (2010),  Kur’ân Psikoloji Atlası (3 cilt, 2012).

KAYNAKÇA: İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi (Bahar 2010), Ahmet Sezgin / Termeli Yazarlar ve Şairler Ansiklopedisi (Samsun, 2012), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör