Vedat Güldoğan

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Ölüm
01 Eylül, 2014
Eğitim
Elazığ Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği

Araştırmacı-yazar (D. 1950, Diyarbakır – Ö. 1 Eylül 2014, İzmir). Şadilli Aşiretine mensup olmasından dolayı “Şadillili Vedat” olarak da bilinmektedir. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. İstanbul Yıldız Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi’nde bir süre okuduktan sonra Elazığ Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi’nden inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 1974 yılında aylık “Büyük Çağrı” dergisini yayımlamaya başlayarak, derginini yayınını 18 sayı devam ettirdi. 1979 yılında da bir gurup arkadaşıyla birlikte “Kon” isimli dergiyi çıkardı.

Diyarbakır musikisi ile ilgili iki yüzün üzerinde şarkı ve türkü derlemeleri olan Vedat Güldoğan,  halen İzmir'de ikamet etmekte olup; 20 yılı aşkın süredir Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun sosyo-kültürel yapısıyla ilgili araştırmalarını sürdürmektedir.

Birçok dergi ve gazetelerde makaleleri yayımlanan; ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılarak tebliğler sunan Vedat Güldoğan; TRT'nin yayımlamış olduğu belgesellere danışmanlık yapmış, ulusal ve bölgesel televizyonlara konuk olarak Doğu ve Güneydoğu ile ilgili bilgiler aktarmıştır.

Özellikle Diyarbakır tarihi ve folkloruyla ilgili eserleriyle tanınan yazar Vedat Güldoğan, 1 Eylül 2014 günü İzmir’de vefat etti. Cenazesi aynı gün İzmir Karşıyaka Beşikçioğlu Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından İzmir’de toprağa verildi.

"Vedat Güldoğan nam-ı diğer 'Şadilli Vedat' tam 20 yıl boyunca durmamış, çalışmış araştırmış, nerede Diyarbakır tüten bir güzellik, ya da bir anlatım varsa ve bunu da birileri biliyorsa o birilerini çok uzaklarda da olsa gitmiş, bulmuş ve o güzelliği hem yazarak, hem sesli olarak kaydederek bu üç eserin oluşmasını sağlamıştır.

İçerik bakımından gayet zengin olan bu üç eseri ne kadar uğraşırsam uğraşayım tam manasiyle anlatamam, ancak okumakla varılabilir bu kitapların tadına ve lezzetine.

Vedat Güldoğan, gerçek bir araştırmacı yazar profili çizmiş bu eserlerinde, bunu yaparken de gerçek bir Diyarbakırlı olmanın gönül huzurunu yaşamış ki, 20 yılın yorgunluğu kendisini hiç etkilememiş. Hele hele harcadığı milyarca liralar "doğup büyüdüğüm Diyarbakır'ıma helal olsun" dedirtmiş kendisine." (Mevlüt Mergen)

ESERLERİ:

Kürt Meselesi (1979, Erganili Mehmet Şükrü Sekban’ın 1933 yılında Paris’te Fransızca olarak yayımlanan “La Question Kurde” isimli eseri, geniş ve açıklayıcı dip notlar eklenerek, 1979), Türkiye’de Kürtçülük Hareketleri ve İsyanlar (1980), Diyarbakır Tarihi (2011), Diyarbakır Kültürü (2011), Diyarbakır Müziği ve Folkloru (2011).

KAYNAK: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, 1997, s. 462-463), Mevlüt Mergen / Vedat Güldoğandan Üç Eser!.. (Yeni Yurt, 22.06.2011), İbrahim Evirgen / Vedat Güldoğan ve Eserleri (Yeni Yurt, 13.7.2011), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), Vedat Güldoğan'ı Kaybettik (haberhergun.com, 1.9.2014).

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör