Zaralı Halil

Ses Sanatçısı, Müzisyen, Halk Ozanı

Doğum
Ölüm
15 Ocak, 1964
Diğer İsimler
Halil Çataltepe

Halk ozanı, besteci, ses sanatçısı (D. 1906, Zara / Sivas - Ö. 15 Ocak 1964, Zara / Sivas). Asıl adı Halil Çataltepe’dir. Ancak zamanın kaymakamının ısrarı üzerine soyadını Söyler olarak değiştirdi.  Çelimsizliği nedeni ile İnce Halil olarak da bilinir. Önce annesini sonra da babasını kaybetti. Bu sebeple on dört yaşında iken Sivas Yetiştirme Yurduna yerleştirildi. Burada bağlama çalmayı öğrendi. Müzik bilgisini Sivaslı Hafız Halid, Feryadi Hakkı ve Divriğili Nuri Üstünses’ten aldı. Ustalık zamanında ise dönemin diğer ünlü isimleri Malatyalı Fahri, Erzincanlı Şerif ve Diyarbakırlı Celal Güzelses ile meşk etti. İçkiye düşkünlüğü nedeniyle gördüğü tedavilerden yarar görmedi. Eğlence dünyası Diyarbakırlı Celal ve Erzincanlı Şeref’le birlikte anılır. Zehra Bilir, Muzaffer Akgün, Nurettin Dadaloğlu gibi halk müziği sanatçılarıyla yurt turnelerine çıktı. Giderek içkiye düşkünlüğü arttığından evini, ailesini, çocuklarını aramaz oldu. Yedi yıl memleketine uğramadı. Sağlığı iyice bozulan Halil, yalnızlığa dayanamayarak memleketine döndü ve Zara’da öldü.

Odeon plaklarına okuduğu ilk eser, Celal Güzelses’in “Kara Gözler” adlı hoyratıdır. Eserleri Neriman Altındağ, Nermin Yapar, Zehra Bilir gibi sanatçılar tarafından radyolarda okundu. Zaralı Halil’in, TRT repertuarında Muzaffer Sarısözen tarafından derlenmiş ve notaya alınmış sekiz türküsü vardır. Bunların dışında birçok türküsü de başka adlarla değişik yörelere mal edildi. Şiirleri 1994’te Alparslan Ayral tarafından Zaralı Halil adlı bir kitapta toplandı.

KAYNAK: Alparslan Ayral / Zaralı Halil (1994), Alim Yıldız / Sivaslı Şairler Antolojisi (2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör