Zakir Taşdemir

Gazeteci, Yazar, Şair

Doğum
15 Mart, 1967
Ölüm
30 Haziran, 2019
Eğitim
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi
Burç

Gazeteci, şair ve yazar (D. 15 Mart 1967, Meşeli köyü / Şavşat / Artvin – Ö. 30 Haziran 2019, Astana / Kazakistan ). Damar İlköğretim Okulu (1976), Erzurum Anadolu Lisesi (1983) ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi (1988) mezunu.

Lise yıllarında başladığı sosyal ve siyasal mücadelesi üniversite yıllarında zirveye çıktı.

Dönemin en büyük gençlik örgütlenmesi Milli Gençlik Vakfı’nda 2002 yılında son bulan 14 yıl üst düzey yöneticiliği boyunca başta TBMM, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bazı kamu iştirakleri olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta danışmanlık, yönetim uzmanlığı, genel müdürlük ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Uzun yıllar Refah ve Fazilet Partilerinde aktif siyaset yaptı.

Özel Yıldırım Beyazıt Erkek Öğrenci Yurdunda müdür (1986-1988), Milli Gençlik Vakfında genel müdür (1988-1990),  ETAŞ şirketinde halkla ilişkiler müdürü (1990-1995), Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde uzman, danışman (1995-2002), özlel bir şirkette genel müdür (2002-2004), Ziraat Başak Emeklilikte yönetim kurulu üyeliği (2004-2005), TBMM İletişim Daire Başkanlığında araştırmacı olarak çalıştı. AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın danışmanlığını yaptı.

Şiir yazmaya lise yıllarında başladı. Lise son sınıfta katıldığı şiir yarışmalarında birincilikler kazandı. Hikayeleri yerel ve ulusal gazetelerde yayınlanmaya bu dönemde başladı.

Yazı ve şiirleri Yeni Devir, Milli Gazete ve 8. Gün gazeteleri Gençlik dergisinde yayımlandı. Gençlik dergisinde (1983) yazı işleri müdürlüğü yaptı. Şiirlerinin bir bölümünü Yalnızlığı Yaşamak adlı ilk kitabında topladı (2007).

 

Vefatı:

 

Zakir Taşdemir, TRT Astana temsilcisi iken 30 Haziran 2019 günü kalp krizi sebebiyle vefat etti. Cenazesi 1 Temmuz 2019 pazartesi günü Ankara'ya getirilerek Ankara’da toprağa verildi.

Taşdemir’in cenaze namazı 2 Temmuz 2019 günü öğle namazının ardından Ankara Hacı Bayram Veli Camii’nde kılındı.  Taşdemir’in cenazesine, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları Birol Aydın, İsmail Hakkı Akkiraz, AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan,  Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile sivil toplum kuruluşu ve siyaset camiasından çok sayıda isim katıldı.  Taşdemir’in cenazesi daha sonra memleketi Artvin’in Şavşat ilçesinde ebedi istirahatgâhına defnedildi.

Tülay Taşdemir ile evli; Yasir, Talha, Muhammed Fatih, Feyzanur adlarında dört çocuk babasıydı.

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007), TRT Avaz’ın Kazakistan Temsilcisi Zakir Taşdemir  hayatını kaybetti (esnafhabertv.com, 30 Haziran 2019), Zakir Taşdemir dâr-ül-bekâya uğurlandı (milligazete.com.tr, 3 Temmuz 2019), Milli Gençlik Vakfı eski Genel Başkan Yardımcısı Zakir Taşdemir, Hakk’ın rahmetine kavuştu. Hakkımda (zakirtasdemir.com, 03.07.2019).

YALNIZLIĞIMA AĞLIYORUM

YALNIZLIĞIMA AĞLIYORUM

 

Zakir TAŞDEMİR

 

Yalnızlığım;

 

Bana miras kalan tek şey

Ömrümün bütünü

Dün kadar yakın çekilmezlik

Yarın kadar uzak; gerçek

Paylaşırken yalnız değilim varlığı,

Yaşarken yokluğu, yapayalnızım.

Ben iç çekerken yüreğimde,

Parçalanan hatıralarımın,

Yalnızlığımla paylaştığım güzelliği.

Yalnız doğmak, yalnız yaşamak,

Yalnız ölmek kadar yalın bir gerçeği,

Yudumlamak, kaderimin ta kendisi.

 

Sırtıma yüklediğim zorlukları,

Yalnızlıkla artırdığım çekilmezlik,

Kimsesiz kalmak kadar zor,

Ölüm kadar acı

 

Yüzüstü bırakılmış yolculuklarda,

Sana varsam ne gam,

Ne keder vuslata ersem,

Zaferler kazansam,

Zenginliklere ulaşsam.

Ne gam yapayalnızlıkların,

Miras kalmış tüketilmiş zamanı.

 

Bana yalnızlığıma ağlamak düşmüş,

Bana yol yorgunluğunda boğulmak

Kavganın gürültüsünde elenmek,

Zaferin sarhoşluğunda unutulmak,

Bana yalnızlığıma ağlamak düşmüş.

Bana acılarıma acılarımı merhem sürmek

Bana, küçük sularda boğulmak,

Bana, unufak olup dağılmak,

Yalnızlığıma ağlamak düşmüş,

Yalnızca; yalnızlığıma ağlamak.

 

20 Ekim 1999/Ankara

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör